AUTORIDE

Svítící kontrolka motoru: Mohu pokračovat v jízdě?

Kontrolka motoru na přístrojové desce
Kontrolka motoru na přístrojové desce
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Kontrolka motoru
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Svítící kontrolka motoru během jízdy může vystrašit nejednoho řidiče, zejména pokud se s touto situací ještě nesetkal. Jelikož se jedná o výstražnou kontrolku v oranžové barvě, je třeba se mít na pozoru.

V tomto článku si ve zkratce posvítíme na to, proč kontrolka motoru svítí během jízdy, zda můžeš v jízdě pokračovat, ale i na různé tvary kontrolky motoru, jelikož tato kontrolka se v závislosti na výrobci a modelu auta může lišit.

Obsah

Svítící kontrolka motoru při startu

Při otočení klíčem v zapalování sis už zřejmě všiml, že na přístrojové desce tvého auta se rozsvítí různé kontrolky. Mezi nimi můžeš najít i kontrolku motoru. Pokud nastartuješ auto, všechny tyto kontrolky by měly zhasnout, včetně kontrolky motoru.

Při startu je tedy normální, že kontrolka motoru svítí a nejde o žádný problém. Ten nastává, pokud kontrolka zůstává neustále svítit i krátce po nastartování, případně se rozsvítí během jízdy.

Svítící kontrolka motoru během jízdy

Pokud kontrolka motoru svítí během jízdy, jedná se o problém. Otázka je, v čem. Existuje totiž celá škála různých problémů, proč tato kontrolka svítí, od opravdu zanedbatelných až po velmi vážné.

Ve většině případů můžeš pokračovat v jízdě i se svítící kontrolkou motoru, za předpokladu, že auto se chová normálně, nesvítí další kontrolky a v interiéru necítit zápach paliva. Třeba si však dát pozor na případ s únikem motorového oleje.

Pokles motorového oleje může také rozsvítit kontrolku motoru. Ať už je příčina jakákoli, změnu nemusíš vůbec pocítit a je dobré pro jistotu zkontrolovat hladinu motorového oleje. V případě potřeby samozřejmě motorový olej dolít a teprve poté pokračovat v jízdě.

Každopádně to, že se auto chová normálně a necítíš žádné změny neznamená, že svítící kontrolka motoru nepoukazuje na žádný problém. Ten je třeba vyřešit co nejdříve návštěvou servisu.

Kdy musím se svítící kontrolkou motoru přerušit jízdu?

Kromě úbytku motorového oleje existují další případy, kdy bys měl jízdu v případě svítící kontrolky motoru ihned přerušit a motor vypnout. Jedná se o následující:

Pokud tedy nastane jedna ze zmíněných situací, auto neprodleně odstav na krajnici a vypni motor. Bude třeba zavolat odtahovku.

Na jaké poruchy upozorňuje kontrolka motoru?

Jak již bylo zmíněno, svítící kontrolka motoru může poukazovat na celou škálu různých problémů. Na možné poruchy jsme si už v minulosti dopodrobna posvítili, tady si je jen shrneme ve zkratce.

Shrnutí možných poruch při svítící kontrolce motoru:

Nejedná se o kompletní seznam, ale o nejčastější poruchy. Kromě nich může být problémem samotná řídící jednotka motoru, ale také zcela nesouvisející drobnost jako nefunkční snímač či čidlo.

Kontrolka motoru a její různé tvary

Kontrolka motoru
Kontrolka motoru / © Martin Milo, All rights reserved.

Tvar kontrolky motoru se liší v závislosti na výrobci a modelu. Nejčastěji se zřejmě setkáš s kontrolkou motoru, která má tvar jako na hlavním obrázku, ale existují i ​​její variace, nejčastěji s textem uprostřed nebo pod samotnou kontrolkou.

Kontrolka motoru

V případě variací s textem jde často o Check nebo Check engine, což znamená, že bys měl zkontrolovat motor.

Kontrolka motoru

Kontrolka motoru s bleskem může být matoucí, ale jedná se o stejnou kontrolku a problémová nemusí být jen elektronika (jak může naznačovat blesk na ikonce).

Kontrolka motoru

Kontrolka motoru, která obsahuje výhradně text se vyskytuje zejména v modelech pro Americký trh.

Pro seznam různých tvarů kontrolek motoru si viz galerii k tomuto článku (klikni na jeden z obrázků pod hlavním obrázkem).

Často kladené dotazy o kontrolce motoru

1. Mohu pokračovat v jízdě, když kontrolka motoru svítí?

Svítící kontrolka motoru během jízdy vždy upozorňuje na problém. Záleží tedy na tom, zda se jedná o závažný problém. Ve většině případů v jízdě pokračovat můžeš.

Pokud se však auto chová neobvykle - motor nadměrně vibruje, dochází ke ztrátě výkonu, svítí i některé další výstražné kontrolky - je třeba auto odstavit na krajnici a vypnout motor. Při pokračování v jízdě je třeba zvážit návštěvu servisu.

2. Jak zjistit, zda svítící kontrolka motoru poukazuje na vážný problém?

V některých modelech může kontrolka motoru během jízdy blikat. V každém případě i pokud nebliká, vážný problém většinou naznačuje chování samotného auta. Nadměrný hluk, vibrace, pokles výkonu či další rozsvícené kontrolky mohou znamenat, že problém je vážný. V takovém případě je třeba jízdu přerušit a vypnout motor.

3. Může být problémem i nízká hladina oleje nebo chladicí kapaliny?

Ano, v obou případech se může rozsvítit kontrolka motoru. Jelikož se jedná o závažné problémy, kvůli kterým může dojít k přehřátí či dokonce zadření motoru, auto je třeba odstavit a vypnout motor. Kapaliny je možné doplnit a pokračovat v jízdě, ale problémem může být jejich únik, a proto je třeba navštívit servis co nejdříve.

Závěr

Rozsvícenou kontrolku motoru během jízdy rozhodně není třeba ignorovat, i pokud se příčina nejeví jako závažná. Problém může způsobit nadměrné opotřebení některých komponentů, jakož i vyšší spotřebu paliva. Ignorování tohoto problému tě tedy nakopon může vyjít dražší než jeho rychlé řešení.