AUTORIDE | Web o autech od autíčkářů

Kontrolka motoru: Na jakou poruchu může upozorňovat?

Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Rozsvícená kontrolka motoru na palubní desce je postrachem téměř každého řidiče. Co znamená a na jakou poruchu však může upozorňovat?

Na tuto velmi často kladenou otázku si odpovíme v dnešním článku.

Obsah

Kontrolka motoru - Jedná se o vážný problém?

Kontrolka motoru (v angličtině Check engine warning light) je indikátor, který zobrazuje poruchu motoru nebo řídicí jednotky motoru. V normálním stavu, kdy jsou všechny systémy v pořádku, zvykne tato kontrolka blikat při otočení klíčem v zapalování a zhasnout by měla po nastartování motoru.

Pokud však kontrolka motoru svítí i po nastartování motoru, signalizuje to nejčastěji poruchu vstřikování paliva, zapalování, lambda sondy či vačkového nebo klikového hřídele.

Kontrolky v autě. Co znamenají jednotlivé kontrolky?

Souvisejíci článek - Kontrolky v autě. Co znamenají jednotlivé kontrolky?

Pokud motor neupadne do nouzového režimu, tedy pokud neztratí svůj výkon a vozidlo se chová stejně jako při běžném provozu, lze s ním jezdit i nadále, protože se může jednat jen o náhodnou chybu, která zmizí po několika startech vozidla nebo po restartu řídící jednotky motoru.

Pokud však na druhou stranu kontrolka motoru svítí neustále a motor upadne do nouzového režimu, doporučujeme urychlenou návštěvu servisu, diagnostiku motoru a případnou výměnu poškozených komponent za kvalitní autodíly.

Proč kontrolka motoru svítí?

Porucha lambda sondy:

Mezi nejčastější příčiny svítící kontrolky motoru můžeme zařadit poruchu lambda sondy. V některých případech lze poruchu lambda sondy identifikovat fyzicky tak, že je zanesena velkým množstvím sazí.

Lambda sonda: Věděl jsi, k čemu slouží toto zařízení?

Souvisejíci článek - Lambda sonda: Věděl jsi, k čemu slouží toto zařízení?

Ne vždy však poruchu lambda sondy odhalí její fyzická kontrola a tak je nejlepším řešením zajet do servisu, napojit automobil na diagnostiku a zjistí-li se, že se jedná o poruchu právě této komponenty, je třeba poškozený senzor vyměnit.

Porucha zapalování:

Porucha zapalování nebo selhání zapalování v jednom z válců může signalizovat problém se snímačem klikové hřídele, řídicí jednotkou motoru, zapalovacími cívkami nebo zapalovacími svíčkami.

Porucha zapalovacích svíček:

Poruchu zapalovacích svíček nebo zapalovacích cívek můžeš odhalit tak, že vymontuješ zapalovací svíčky a zkontroluješ jejich stav.

Jak ovlivňují vlastnosti zapalovací svíčky parametry motoru?

Souvisejíci článek - Jak ovlivňují vlastnosti zapalovací svíčky parametry motoru?

Pokud se v oblasti elektrod zapalovací svíčky nacházejí usazeniny, značí to poruchu jedné z těchto komponentů.

Nekvalitní / nízkooktanové palivo:

Používání nekvalitního paliva nebo paliva s nižším oktanovým číslem než je pro motor předepsané může také způsobit rozsvícení kontrolky motoru.

Pokud kontrolka motoru začne svítit téměř ihned po natankování a ujetí několika kilometrů, je téměř stoprocentně jisté, že se problém skrývá právě v palivu. V takovém případě se doporučuje přejít na kvalitnější palivo nebo na palivo, které je pro daný motor doporučeno.

Porucha palivového čerpadla:

Při poruše palivového čerpadla je třeba změřit tlak v rozdělovači paliva pomocí tlakoměru. Pokud je tlak nižší než by měl, je třeba vyměnit poškozené komponenty palivového systému.

Zanesený palivový filtr:

I taková drobnost dokáže způsobit rozsvícení kontrolky motoru. Pokud je totiž palivový filtr nadměrně zanesený či dokonce ucpaný, palivový systém nedokáže dostat do válců dostatečné množství paliva, což je právě příčinou, proč začne kontrolka motoru svítit.

Palivový filtr: Proč bys neměl zapomínat na jeho výměnu?

Souvisejíci článek - Palivový filtr: Proč bys neměl zapomínat na jeho výměnu?

Porucha katalyzátoru:

Porucha katalyzátoru může znamenat například poškození jeho vnitřních částí nebo jeho zanesení. V obou případech je však možné zkontrolovat jeho stav pomocí tlakoměru, a to přesněji odměřením protitlaku ve výfukovém potrubí.

Zanesený vzduchový filtr:

Zanesený vzduchový filtr může také způsobit rozsvícení kontrolky motoru. Pokud je totiž vzduchový filtr nadměrně zanesen, způsobí to, že do válců se nedostane dostatečné množství vzduchu. Tento problém však lze velmi rychle a levně odstranit.

Vzduchový filtr: K čemu slouží a z čeho všeho může být vyroben?

Souvisejíci článek - Vzduchový filtr: K čemu slouží a z čeho všeho může být vyroben?

Zanesený vzduchový filtr se projevuje citelným poklesem výkonu. Pokud tedy zaregistruješ, že motor tvého nemá výkon jako kdysi, měl by ses v první řadě zaměřit na kontrolu a v případě potřeby na výměnu vzduchového filtru.

Porucha váhy vzduchu:

Svítící kontrolka motoru se však může rozsvítit iv případě poruchy váhy vzduchu. K poruše váhy vzduchu může dojít v případě jejího nadměrného znečištění či poškození. Poškozená či nadměrně znečištěná váha vzduchu sice může fungovat i nadále, ale změny v chodu motoru jsou značné a všimne si jich i úplného laika.

Váha vzduchu: K čemu slouží a jak se projevuje její porucha?

Souvisejíci článek - Váha vzduchu: K čemu slouží a jak se projevuje její porucha?

Mezi nejčastější příznaky poškození váhy vzduchu patří obtížné starty motoru, vysoké nebo nízké volnoběžné otáčky motoru, nerovnoměrný chod motoru, cukání při akceleraci či zhasínání motoru. Tento problém lze snadno odstranit, a to výměnou váhy vzduchu.

Zanesený systém vstřikování paliva:

Zanesení prvků systému vstřikování paliva, přesněji vstřikovačů, má negativní dopad na výkon motoru. Právě toto je ten důvod, proč se v takovém případě rozsvítí kontrolka motoru. Řešením tohoto problému je vyčištění vstřikovačů.

Pokles hladiny motorového oleje:

Pokles hladiny motorového oleje může také způsobit rozsvícení kontrolky motoru. V takovém případě je třeba zjistit, kde se motorový olej ztrácí, přičemž se nedoporučuje automobil používat, dokud tento problém nebude vyřešen.

Motorový olej: Co se stane v případě, že dojde?

Souvisejíci článek - Motorový olej: Co se stane v případě, že dojde?

Pokud je však úbytek motorového oleje jen velmi malý, je třeba motorový olej nejprve dolít a teprve poté vyrazit s autem rovnou do servisu.

Kdy je kvůli kontrolce motoru třeba jízdu přerušit?

Pokud se kontrolka motoru rozsvítí na palubní desce tvého automobilu, ne vždy to bezodkladně musí znamenat přerušení jízdy. Avšak v některých případech je odstavení vozidla na krajnici nezbytné a pokud k tomu dojde, měl by si to provést neprodleně.

Vůz by si měl zastavit pokud:

  • motor začne nadměrně vibrovat
  • je v interiéru cítit zápach (vůni) paliva
  • motor upadne do nouzového režimu
  • svítí kromě kontrolky motoru i kontrolka přehřívání motoru
  • svítí kromě kontrolky motoru také kontrolka hladiny chladicí kapaliny motoru
  • svítí kromě kontrolky motoru i hladiny motorového oleje

Závěr

Svítící kontrolka motoru by se neměla brát na lehkou váhu. Je to nejen nebezpečné, ale postupem času může ignorování svítící kontrolky motoru způsobit mnohem větší škody než byl důvod proč začala svítit.

Je tedy velmi důležité vyřešit tento problém co nejdříve. Ocení to nejen tvé auto, ale také ty, protože se za volantem nebudeš cítit jako bys seděl v blízkosti vánočního stromku.