Kontrolka oleje: Na jaký problém upozorňuje?

Oil light on the dashboard
Pod kapotou
Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Svítící kontrolka oleje upozorňuje na velmi závažný problém, který by si určitě neměl podceňovat. Jaká je však příčina rozsvícení této kontrolky?

Na tuto velmi často kladenou otázku si odpovíme v dnešním článku.

Obsah

Proč mi svítí kontrolka oleje?

Svítící kontrolka oleje znamená jen dva problémy, a to buď nedostatečný tlak oleje nebo nízkou hladinu motorového oleje. V obou případech však hrozí nedostatečné mazání, což může vést až k poškození motoru.

Oil pressure warning light

Právě proto bys měl v případě rozsvícení této kontrolky ihned přerušit jízdu a zkontrolovat hladinu motorového oleje.

Nízká hladina motorového oleje

Pokud je hladina oleje nízká, je třeba motorový olej dolít a odvést auto klidným tempem domů nebo přímo do servisu, kde zjistí, proč a kde se motorový olej ztratil. Motorový olej se totiž může ztrácet přímo v motoru nebo může vytékat ven z motoru.

Olej se ztrácí v motoru

Pokud se olej ztrácí v motoru, znamená to, že proniká do spalovací komory, kde následně dochází k jeho spalování. Příčin spalování motorového oleje může být hned několik. Může se jednat například o turbodmychadlo, které má opotřebovaná ložiska, ale příčinou mohou být i opotřebované pístní kroužky, válce, vložky válců, samotné písty či poškozené těsnění pod hlavou válců.

Všechny tyto problémy, až na opotřebované turbodmychadlo, se projevují stejným způsobem, a to ztrátou komprese. Nesmíme však zapomínat na to, že ne všechny zmíněné problémy nastanou na všech válcích současně.

Díky tomu je však poměrně snadné určit vadný válec pomocí prohlédnutí a srovnání zapalovacích svíček nebo změřením kompresea jejím porovnáním s ostatními válci. Na spalování motorového oleje tě však může upozornit také modrý kouř z výfuku, o kterém jsme si už psali.

Olej vytéká z motoru

Ztrátu oleje však nemusí způsobit jen opotřebovaný komponent motoru, ale i prosakování motorového oleje ven přes různá těsnění či nešikovnost řidiče, například když prorazí olejovou vanu motoru.

Olej se ztratil bez příčiny

Je třeba si uvědomit, že každý jeden motor má určitou běžnou spotřebu motorového oleje, a to iv případě, že je v motoru vše v pořádku a netrápí ho žádná porucha či jiný problém, jehož vlivem by mohlo docházet ke ztrátě oleje.

Spotřebu motorového oleje udává výrobce motoru, ale u běžných automobilů se pohybuje od 0,3 litru až po 1 litr na jeden interval výměny. Pokud však překračuješ pravidelné intervaly výměny motorového oleje, může se stát, že spotřeba motorového oleje bude na jeden interval výměny vyšší než udává výrobce.

Na běžnou spotřebu oleje má ovšem výrazný vliv styl jízdy. Pokud své auto ženeš až příliš často do červeného pole otáčkoměru, může být běžná spotřeba motorového oleje opět ještě o něco vyšší než ta, kterou udává výrobce. K této běžné spotřebě motorového oleje dochází při průniku oleje do spalovacího prostoru.

Motorový olej v normě, ale kontrolka oleje neustále svítí

Pokud je hladina motorového oleje v normě a kontrolka oleje svítí nadále, pravděpodobně se jedná o poruchu olejového čerpadla či ucpané mazací kanálky. Ne vždy se však musí jednat o takto závažné problémy.

Nízký tlak motorového oleje totiž může hlásit i vadný snímač tlaku motorového oleje. Bohužel bez diagnostiky motoru je jen velmi obtížné zjistit, zda jde jen o chybu snímače, nebo je tlak motorového oleje skutečně nízký z důvodu poškozeného olejového čerpadla nebo ucpaných mazacích kanálků.

Pokud je však hladina motorového oleje v normě a kontrolka oleje neustále signalizuje chybu, doporučuje se z autem dále nejezdit, čím dříve nechat auto zkontrolovat a tento problém vyřešit. Pokud by byl tlak oleje skutečně nízký a ty bys z autem pokračoval v jízdě, riskuješ tak zadření motoru.

Závěr

Na závěr bych jen dodal, že ignorování svítící kontrolky oleje může vést k vážnému poškození motoru, jehož oprava může v některých případech přesáhnout cenu celého automobilu.