AUTORIDE | Web o autech od autíčkářů

Černý kouř z výfuku: Na jakou poruchu upozorňuje?

Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Černý kouř z výfuku je příznakem toho, že motor spaluje příliš bohatou směs. Bohatá směs je směs, která obsahuje méně vzduchu, než je potřebné pro dokonalé spálení paliva.

To znamená, že do válců se dostává větší množství paliva, než by k určitému poměru vzduchu patřilo, kvůli čemuž dochází k nedokonalému spalování. Výsledkem tohoto nedokonalého spalování je právě černý kouř z výfuku, který obsahuje větší množství sazí.

Obsah

Za spalováním bohaté směsi, které je doprovázeno černým kouřem z výfuku, může stát porucha palivového systému nebo problém s dodávkou vzduchu.

Za černým kouřem z výfuku tedy může být hned několik komponent, a to například:

U zážehového motoru:

U vznětového motoru:

  • porucha vysokotlakého čerpadla paliva
  • porucha váhy vzduchu
  • porucha vstřikovačů

U obou těchto motorů však může spalování bohaté směsi způsobit i nadměrně ucpaný vzduchový filtr.

Spalování bohaté směsi se však nemusí projevovat jen zvýšenou kouřivostí. Černý kouř z výfuku totiž může být doprovázen mimo jiné i vysokou spotřebou paliva, obtížnými starty či ztrátou výkonu.

Ztráta výkonu: Proč motor časem ztrácí výkon?

Souvisejíci článek - Ztráta výkonu: Proč motor časem ztrácí výkon?

Velmi dobrou zprávou však je, že z krátkodobého hlediska nemůže spalování bohaté směsi motoru nijak výrazně uškodit. Z dlouhodobého hlediska však může spalování bohaté směsi vést k závažným poruchám či problémům a právě to je důvod, aby si tento problém vyřešil co nejdříve a nedával si zbytečně na čas.

Motor, který spaluje bohatou směs, produkuje nejen černý kouř z výfuku, ale také produkuje větší množství sazí.

Pístní kroužky: Kde se nacházejí ak čemu slouží?

Souvisejíci článek - Pístní kroužky: Kde se nacházejí ak čemu slouží?

Tyto saze se dostávají do motorového oleje, což vede k rychlejšímu zakarbonování pístních kroužků, zanesení olejového filtru či mazacích kanálků, přes které je motorový olej veden. Výsledkem je tak znehodnocený motorový olej a nedostatečné mazání, což vede k většímu opotřebení jednotlivých částí motoru.

Závěr

Černý kouř z výfuku tedy není jen syndrom načipovaného TDI, jak si mnozí lidé myslí. Tato barva kouře se totiž může objevit u každého automobilu, který spaluje bohatou směs.