AUTORIDE

Spotřeba paliva: Toto je 10 tipů jak ji snížit

Insufficient fuel
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Zdá se ti, že spotřeba paliva tvého auta je příliš velká i přesto, že netrpí žádnou poruchou? Proč mi tedy auto žere víc, než by mělo? Problémem může být právě styl jízdy, který má na spotřebu paliva automobilu výrazný vliv.

Spotřeba paliva se totiž u jednoho automobilu může při různých řidičích a různých stylech jízdy lišit až o několik litrů. Ano, tvoje auto může být opravdu v pořádku, ale pokud jezdíš jako prase nečekej že se na palubním počítači zobrazí číslice 4l/100 km.

Obsah

Úvod

Každý řidič by chtěl jezdit za co nejméně, i když ne všichni mají rádi úsporný styl jízdy, protože je nudný a uspávající. Pokud však nejsi žádný závodník a upřednostňuješ více klidnou jízdu před dynamickou a sportovní jízdou, přinášíme ti pár tipů, pomocí kterých můžeš snížit spotřebu paliva tvého automobilu.

Před tím než si povíme o těchto tipech, musíme upozornit na to, že spotřebu paliva ovlivňuje mnoho faktorů jako například hmotnost auta, odpor vzduchu, povětrnostní podmínky, klima, druh pneumatik a jejich kvalita, rychlost jízdy, kvalita vozovky, možné poruchy motoru, především řidič.

A právě na řidiče a jeho styl jízdy se zaměříme v dnešním článku. Pojďme se tedy podívat na užitečné tipy, kterými lze snížit spotřebu paliva tvého automobilu.

1. Plynulost jízdy

Spotřeba paliva výrazně roste během ostré akcelerace a častém brzdění. Nejdůležitějším faktorem pro úsporu paliva je předvídání a plynulost jízdy. To znamená jezdit s co nejmenším rychlostním výkyvem a dodržováním dostatečného odstupu od dalších vozidel, samozřejmě pokud je to možné.

Pokud víš, že budeš stát na křižovatce, na které právě v dálce zasvítilo červené světlo, začni zpomalovat dřív. Zpomalovat bys však měl se zařazeným rychlostním stupněm, který auto postupně zabrzdí a ty se tak vyhneš prudkému brzdění.

2. Brzdí motorem

Otáčkoměr

Brzdění motorem je styl jízdy, kterým lze snížit spotřebu paliva, ale i opotřebení brzdových částí automobilu. Brzdění motorem dosáhneš pomocí postupného přeřazování na nižší převodový stupeň, aniž bys měl sešlápnutý plynový pedál.

Automobil tedy začne brzdit silou motoru a ne pomocí brzd. Mezi výhody, které ti přinese tento styl jízdy, patří kromě nulového opotřebování brzd i snížení spotřeby paliva automobilu, protože během tohoto brzdění se do motoru nedostává žádné palivo.

3. Palubní počítač

Pokud je tvé auto vybaveno palubním počítačem, budeš mít lepší přehled o tvé momentální spotřebě. V tomto případě je dobré otestovat, v jakých otáčkách a při jaké rychlosti má auto nejnižší spotřebu, abys věděl, jaký rychlostní stupeň máš zařadit při dané rychlosti.

Nízké otáčky totiž neznamenají vždy i nižší spotřebu paliva. Při velmi nízkých otáčkách roste spotřeba paliva podobně jako když auto ženeš po dálnici. Podtáčení motoru je tedy nevhodné nejen pro tvůj automobil, ale také pro tvou peněženku.

4. Odstraň nadbytečnou zátěž

Nevoz v autě spoustu zbytečných věcí. Vyšší hmotnost znamená vyšší spotřebu paliva. Pokud se tedy ve tvém autě nachází spousta zbytečných, těžkých a nepotřebných věcí, vyhoď je. Každých pár kilo totiž znamená vyšší spotřebu paliva.

5. Minimalizuj aerodynamický odpor

Pokud momentálně nepotřebuješ střešní nosič, odmontuj jej. Střešní nosič výrazně zvyšuje spotřebu paliva, a to zejména ve vyšších rychlostech. Pokud se tedy nechystáš na dovolenou či lyžovačku, shoď střešní nosič, ale také ostatní plastové haraburdí, které nejsou pro tvůj automobil při běžné jízdě nijak užitečné.

6. Vypínej motor

Pokud už dopředu víš, že na svou přítelkyni/manželku (popřípadě stejné či jiné pohlaví) budeš čekat přes půl hodiny, nečekej ji se zapnutým motorem.

Chvilková vypnutí motoru sice nejsou přínosem pro snížení spotřeby paliva, ale při delších zastávkách se vypnutí motoru pozitivně projeví nejen na snížení spotřeby paliva, ale i na stavu tvé peněženky.

7. Kontrola tlaku v pneumatikách

Pneumatika

Podhuštěné pneumatiky mají vyšší valivý odpor, což způsobuje zvýšení spotřeby paliva, ale také zhoršení jízdních vlastností automobilu. Právě z tohoto důvodu by si neměl zapomínat na pravidelnou kontrolu tlaku v pneumatikách.

Šetříš tím nejen palivo, ale také pneumatiky. Pneumatiky by si však neměl ani přehušťovat. Na nedostatek tlaku v pneumatikách tě může upozornit kontrolka tlaku v pneumatikách.

Přehuštěné pneumatiky mají sice nižší valivý odpor, avšak zároveň mají horší přilnavost a také hrozí nerovnoměrné opotřebování dezénu pneumatiky. To znamená, že se životnost pneumatiky zkrátí a ty je tak budeš muset vyměnit dříve.

V takovém případě je však úspora ve spotřebě paliva zanedbatelná, protože cena nových pneumatik je mnohem vyšší.

8. Neohřívej motor na volnoběhu

V chladném počasí se motor na volnoběhu neohřeje ani po čtvrt hodině. Ideální je po nastartování auta počkat přibližně 20 vteřin a poté vyrazit na cestu. Tím samozřejmě nemyslím sešlápnout plynový pedál na podlahu.

Studený motor by si měl držet v nižších otáčkách, ale ne na úkor bezpečnosti. Pokud prostě potřebuješ vyrazit přes křižovatku, přidej! Motor by si však neměl udržovat ani ve velmi nízkých otáčkách, při kterých nastává podtáčení motoru. Zatížení je tehdy příliš velké, kvůli čemuž roste i spotřeba paliva.

9. Vypni klimatizaci

Air conditioning in car

Nepotřebuješ mít zapnutou klimatizaci? Vypni ji! Zapnutá klimatizace zatěžuje motor a tím pádem roste i spotřeba paliva. Při nižších rychlostech je pro spotřebu paliva lepší mít otevřená okna a při vyšších rychlostech zase zapnutou klimatizaci.

Ve vysokých rychlostech má totiž zvýšený aerodinamický odpor horší vliv na spotřebu paliva než zapnutá klimatizace.

10. Pravidelná údržba

Na závěr tohoto desatera by ses měl postarat o to, aby tvé auto bylo v dobrém stavu, mělo vyměněn motorový olej, filtry a aby ho netrápila žádná porucha či jiná závada. Pokud totiž tvé auto trpí nějakou poruchou, která zvyšuje spotřebu paliva, můžeš se snažit jakkoli, ale spotřeba paliva nedosáhne hranice, jakou si přeješ.

Pokud tedy dodržíš všechny tyto rady, přesvědčíš se na vlastní kůži o tom, že spotřeba paliva tvého auta půjde určitě jen směrem dolů.