Měkký brzdový pedál: Jaká je příčina tohoto problému?

Car pedals
Pod kapotou
Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Měkký brzdový pedál patří k problémům, které trápí především stará zanedbaná vozidla nebo vozidla, kterým nebyl dopřán dostatečný servis.

Jelikož brzdy patří k nejdůležitějším prvkům aktivní bezpečnosti vozidla, údržbě brzdového systému by si měl věnovat dostatečnou pozornost. V opačném případě se tvoje běžná jízda autem může stát i tvou poslední.

Obsah

Jak se projevuje měkký brzdový pedál?

Tento problém se kromě změknutí pedálu brzdy projevuje i pomalejším náběhem brzdného účinku. Kromě toho je však třeba vynaložit větší sílu (nadměrný tlak na brzdový pedál), aby došlo k intenzivnějšímu brzdění a tedy i zpomalení automobilu.

Nejčastější příčiny měkkého brzdového pedálu

Vinu na tomto problému nejčastěji nesou popraskané a tedy i netěsné brzdové hadice. Jejich stěny jsou na některých místech oslabeny a při zvýšeném tlaku naboptnají.

Brzdová hadice má totiž svoji životnost, kterou ovlivňují různé faktory:

  • vnější vlivy (tepelné záření od motoru, mrazy či voda, která obsahuje posypovou sůl)
  • nevhodná montáž, při které dochází k mechanickému namáhání brzdové hadice (zkroucená, poohýbaná hadice)
  • agresivitabrzdové kapaliny

Za problémem s měkkým brzdovým pedálem se však mohou skrývat i jiné příčiny, a to jako například protékající brzdové válečky třmenu/třmenů, či poškozené tlakové trubky z brzdového systému, které jsou buď zrezivělé nebo jinak mechanicky poškozené.

Největší nebezpečí této poruchy však spočívá v tom, že se tento problém neprojevuje ze dne na den, ale přichází postupně se stoupající intenzitou. Šofér si tak na slabší brzdný účinek brzdového systému může navyknout, přičemž si ani neuvědomuje, že jeho automobil trpí vážným problémem.

Jak předcházet problému s měkkým brzdovým pedálem?

  • pravidelná kontrola, popřípadě výměna brzdových hadic při servisní prohlídce vozidla
  • v případě výměny použít kvalitního brzdové hadice od renomovaného výrobce
  • dodržet správnou montáž, při které nedojde k nesprávnému umístění brzdové hadice, k jejímu poškození či nesprávnému dotažení kovové koncovky hadice