AUTORIDE

Aquaplaning: Jak mu zabránit a co dělat, když už nastane?

BMW 1 Series E87
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Aquaplaning je nebezpečný jev, ke kterému dochází, když pneumatiky vozidla ztratí kontakt s povrchem vozovky v důsledku vrstvy vody. Výsledkem je ztráta trakce, řízení a kontroly nad vozidlem i v případě brzdění.

V tomto článku si posvítíme na aquaplaning, jeho příčiny, jak mu předcházet a jak jej bezpečně zvládnout.

Obsah

Příčiny aquaplaningu

Existuje několik faktorů, které přispívají k riziku aquaaplaningu, včetně:

1. Voda na silnici

Voda na cestě

Nahromadění vody na silnici v důsledku silných dešťů či slabá drenáž mohou vytvořit vrstvu vody, která zvyšuje riziko aquaplaningu. Příčinou nahromadění vody může být také nerovný povrch vozovky. Výmoly, trhliny a jiné nerovnosti na vozovce mohou způsobit nerovnoměrné hromadění vody.

2. Pneumatiky

Hloubka dezénu pneumatiky: Opotřebované pneumatiky mají sníženou schopnost odvádět vodu, čímž se zvyšuje riziko aquaplaningu.

Nahuštění pneumatik: Podhuštěné pneumatiky mohou snížit účinnost rozptylu vody a zvětšit kontaktní plochu mezi pneumatikou a vodou.

3. Samotný řidič

Rychlost: Vyšší rychlost zvyšuje riziko aquaplaningu, protože pneumatiky mají méně času na efektivní rozptýlení vody.

Styl jízdy: Náhlé nebo agresivní manévry, jako jsou ostré zatáčky nebo prudké brzdění, mohou také výrazně dopomoci k aquaplaningu.

Co způsobí aquaplaning a proč je nebezpečný?

Aquaplaning

Když dojde k aquaplaningu, pneumatiky vozidla ztratí kontakt s povrchem vozovky. Kvůli ztrátě kontaktu s povrchem vozovky nastane následující:

  • Ztráta trakce: Aquaplaning způsobí ztrátu trakce a ta má za následek horší brzdění, řízení a také neefektivní zrychlení.

  • Ztráta kontroly nad řízením: Když pneumatiky ztratí kontakt s vozovkou, řízení vozidla přestane reagovat, čímž se zvyšuje riziko nehody.

  • Ztráta ovládání brzd: Bez správného kontaktu pneumatiky s vozovkou se brzdový systém vozidla stává méně účinným, čímž se brzdná dráha prodlužuje a zvyšuje se tak pravděpodobnost kolize.

Jak zabránit aquaplaningu?

Pokud chceš minimalizovat riziko aquaplaningu, tyto tipy ti mohou v některých situacích zachránit krk:

  • Kontroluj hloubku dezénu pneumatiky: Pravidelně kontroluj hloubku dezénu pneumatiky a opotřebované pneumatiky okamžitě vyměň.

  • Nahuštění pneumatik na správný tlak: Dodržuj doporučený tlak v pneumatikách pro tvé auto podle doporučení výrobce.

  • Jezdi přiměřenou rychlostí: Přizpůsob rychlost stavu vozovky, zejména za silného deště nebo při jízdě na mokré vozovce.

  • Vyhni se náhlým nebo agresivním manévrům: Jezdi plynule a vyhýbej se ostrým zatáčkám nebo prudkému brzdění při jízdě na mokrém povrchu. Nebrzdí jen mačkáním brzdového pedálu, dopomoz svému autu díky brzdění motorem.

  • Drž se v jízdním pruhu: Vyhni se jízdě ve vnějších jízdních pruzích, kde se zvykne hromadit voda, a udržuj bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel, abys dokázal včas zareagovat na nečekanou situaci.

  • Pravidelně kontroluj brzdy: Pravidelnou údržbou a kontrolami se ujistí, že brzdový systém tvého vozidla je v dobrém provozním stavu.

  • Vyber si kvalitní pneumatiky: Kvalitní pneumatiky s dobrými schopnostmi odvádět vodu jsou investicí do bezpečnosti, protože dokáží snížit mimo jiné i riziko aquaplaningu.

Co dělat, když už aquaplaning nastane

Aquaplaning dvou vozů

Pokud se ocitneš v situaci, kdy se tvé auto dostane do aquaplaningu, tyto tipy ti pomohou opět získat kontrolu nad řízením. Upozorňujeme, že všechny úkony prováděj na vlastní riziko. Je jednoduché napsat, co v takové situaci dělat a druhá věc je umět vhodně zareagovat.

  • Zůstaň v klidu: Zachovej si čistou hlavu a vyhni se panice, protože panika může vést k nepřiměřené reakci (například prudké vytočení volantu) a tím k ještě větší ztrátě kontroly.

  • Uvolni plynový pedál: Postupně uvolňuj plynový pedál, aby vozidlo mohlo přirozeně zpomalit bez použití brzd.

  • Udržuj volant v rovině: Udržujte rovnou polohu řízení a vyhni se zbrklému točení volantem. I pokud se ocitneš v zatáčce, snaž se točit volantem opravdu mírně, jelikož příliš zbrklá reakce by v této situaci mohla způsobit přetáčivý smyk.

  • Počkej, až získáš trakci: Když vozidlo zpomaluje, pneumatiky začnou znovu získávat kontakt s povrchem vozovky. Když pocítíš, že se trakce vrátila, v případě potřeby jemně zabrzdí.

  • Obnovení kontroly: Když opět získáš kontrolu nad vozidlem, pokračuj v jízdě obezřetně a alespoň na chvíli sníž rychlost, aby ses uklidnil. V případě potřeby si odskoč na kávu na nejbližší pumpu a zchlaď si hlavu, pomáhá to zejména pokud jsi měl na mále.

Časté dotazy o aquaplaningu

Otázka: Může se aquaplaning vyskytnout na jakémkoli typu cesty?

Odpověď: Ano, aquaplaning se může vyskytnout na jakémkoli typu cesty, na které se dokáže nashromáždit voda, a to včetně dálnic, rychlostních cest nebo i silnic ve městě či na venkově.

Otázka: Jak vliv má hmotnost vozidla na aquaplaning?

Odpověď: Těžší vozidla mají obecně nižší riziko aquaplaningu, protože vyšší hmotnost pomáhá udržovat lepší kontakt pneumatiky s vozovkou. Rozdíl v riziku však není tak výrazný a tedy i pokud sedíš v těžkém dvoutunovém autě, je dobré dodržovat výše zmíněné tipy pro eliminování rizika aquaplaningu.

Otázka: Mohu dostat aquaplaning is autem s pohonem všech čtyř kol?

Odpověď: Ano, bez ohledu na náhon, i na vozidlech s pohonem všech čtyř kol můžeš zažít aquaplaning. Rozdělení výkonu na všechna čtyři kola sice může za určitých podmínek poskytnout lepší trakci, ale neodstraní riziko aquaplaningu při jízdě na mokrém povrchu.

Závěr

Aquaplaning je nebezpečný jev, který představuje pro motoristy značné riziko. Znát příčiny aquaplaningu a umět se mu vyvarovat se ti rozhodně vyplatí. Pokud se ocitneš v situaci, kdy se tvé vozidlo začne dostávat do aquaplaningu, nezapomeň zůstat klidný, uvolni plyn a počkej, až tvé auto opět nabude trakci.