AUTORIDE

Věděl jsi jaké jsou základní části, které tvoří automobil?

Motor
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Automobily jsou velmi složité stoje, které se skládají z velkého množství součástek. Celý automobil a jeho součástky se však rozdělují na pět velkých základních částí, které dohromady tvoří jeden celek.

V tomto článku si tedy posvítíme na hlavní části automobilu, tak stručně shrneme, co k daným částem řadíme.

Obsah

Mezi základní části automobilu tedy patří:

1. Strojní spodek

Skládá se z podvozku, hnací soustavy automobilu a ostatního příslušenství. Podvozek automobilu tvoří také nápravy – hnací, řídící, vlečná, víceprvková. Dále také pružení, brzdový systém, kola, pneumatiky, řízení, stabilizátor, spojovací a kloubové hřídele, silentbloky, rám, základní nosná část automobilu a ostatní komponenty.

Ke strojovému spodku patří také hnací soustava automobilu jako je převodovka, motor, spojka, rozvodovka, diferenciál a množství dalších komponentů.

2. Příslušenství automobilu

Patří zde příslušenství strojového spodku, podvozku, karoserie a motoru automobilu, které je pro funkci automobilu nepostradatelné. Mezi příslušenství automobilu můžeme zařadit:

  • osvětlení

  • chladící systém

  • zapalovací systém

  • tažné zařízení

  • sklápěcí systém střechy

3. Karoserie

Je část automobilu, uvnitř které je vytvořen prostor pro využití vozidla podle jeho účelu. V karoserii automobilu je uložena hnací soustava a převodové ústrojí.

Karoserie automobilu chrání posádku před nepříznivými vnějšími vlivy a vytváří tak vhodné podmínky pro řízení vozidla.

4. Výstroj automobilu

Patří zde pomocná zařízení, která jsou s automobilem spojena jako například prostředky na ochranu automobilu, ochranné lišty dveří, bezpečnostní pásy, vnitřní osvětlení a podobně.

5. Výbava automobilu

Patří zde prostředky potřebné pro údržbu a ochranu automobilu, které s ním nejsou spojeny. Je to nářadí, jako například plachta, výstražný trojúhelník, rezervní kolo, sněžné řetězy, hasicí přístroj, sada na opravu defektu, kanystry na palivo a podobné věci.