AUTORIDE

Typy karoserie automobilů: Věděl jsi o všech?

Karoserie
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

V dnešní době se vyrábí velké množství různých automobilů, v různých karosářských verzích.

Abychom si objasnili typy karoserií na různých autech, rozhodli jsme se, že napíšeme článek, ve kterém se podíváme na nejčastější typy karoserie automobilů.

Obsah

1. Hatchback

Hatchback je typ automobilové karoserie, která bývá obvykle třídveřová nebo pětidveřová, dvouprostorová s vyklápějící se a splývající zádí. Do kategorie typu hatchback patří automobily s uzavřenou karoserií a šikmou vyklápějící se zádí.

Tento druh karoserie se nejčastěji používá u vozidel nižších tříd.

Karoserii hatchback mají například automobily jako Škoda Fabia, Fiat Grande Punto, Peugeot 206, Audi A3, VW Golf, Seat Ibiza, BMW řada 1, Ford Fiesta, Renault Clio, Citroen C3 a mnoho dalších.

2. Sedan

Sedan je typ automobilu se zavřenou a nejméně čtyřmístnou karoserií, se dvěma řadami plnohodnotných sedadel, pevnou střechou a stupňovitou zádí. Sedan může mít dvě nebo čtyři boční dveře a jeho zadní část se otevírá bez zadního okna.

Kdysi se však sedan se dvěma bočními dveřmi označoval jako Tudor.

Karoserii sedan mají například automobily jako Škoda Superb, Peugeot 406, Audi A4, BMW řada 3 a další.

3. Kupé

Kupé (anglicky coupé nebo coupe) je vůz většinou sportovního charakteru, který má uzavřenou, dvoudveřovou karoserii. Kupé má jednu nebo dvě řady sedadel, přičemž v případě dvou řad jsou zadní sedadla menší a poskytují menší komfort při cestování.

Karoserii kupé mají například automobily jako Fiat Coupe, Peugeot 407 Copu, Audi TT, Alfa Romeo Brera, Mazda RX8 a další.

4. Kombi

Kombi je typ karoserie osobního automobilu s prodlouženou střechou směrem dozadu přes celé auto a zavazadlový prostor, ke kterému je přístup přes téměř vertikální páté dveře (zavazadlového prostoru). U automobilů typu kombi je vždy možné reorganizovat zavazadlový prostor pomocí sklápění zadních sedadel. Karoserie typu Kombi připomíná prodloužený hatchback.

Název kombi/combi je odvozen od účelu vozidla, které je určeno pro přepravu osob i nákladu. Automobilky však používají různá označení pro automobily typu kombi, pár příkladů:

 • Alfa Romeo: Sportwagon

 • Audi: Avant

 • BMW: Touring

 • Citroen: Break/Tourer

 • Dacia: MCV

 • Fiat: MultiWagon

 • Ford: Turnier

 • Hyundai: CW

 • Mazda: Wagon

 • Mitsubishi: Station Wagon

 • Nissan: Wagon

 • Opel: Caravan

 • Peugeot: Break/SW

 • Renault: Grandtour

 • Škoda: Combi

 • Volkswagen: Varianta

5. Liftback

Liftback je typ automobilové karoserie, která je třídveřová nebo pětidveřová, uzavřená a dvouprostorová. Ve srovnání s hatchbackem se záď vozu zvažuje pod mírnějším úhlem a je delší. Takový typ vozidla nepatří do kategorie sedan, protože se otevírá i zadní okno.

Karoserii Liftback mají například automobily jako Fiat Brava, Renault Laguna, Ford Mondeo, Škoda Octavia a další.

6. Limuzína

Limuzína je čtyř až šestidveřový vůz s tříprostorovou karoserií s pevnou střechou a prostorem pro šest až devět osob. Prostor pro cestující je obyčejně oddělen mezistěnou od prostoru řidiče.

7. Kabriolet

Kabriolet je otevřený osobní automobil se sklápěcí střechou. Střecha může být plátěná nebo pevná z oceli či jiných materiálů. Pokud se jedná o kabriolet s pevnou střechou, občas se využívá označení CC, což znamená kupé kabriolet.

Většinou je střecha snímána mechanicky do zavazadlového prostoru. Tvary karoserie typu kabriolet vycházejí z karoserie kupé a právě proto mají kabriolety nejčastěji jen dvoje dveře.

Nevýhodou kabrioletu oproti kupé je větší hmotnost automobilu a menší zavazadlový prostor. Vozidlo typu kabriolet je většinou dvoumístné se dvěma nouzovými sedadly.

Karoserii kabriolet mají například automobily jako Peugeot CC, Opel Tigra Twintop, Volkswagen Eos a podobně.

8. Roadster

Roadster, známý také jako spider, je automobil vybaven dvěma sedadly. Je většinou bez střechy nebo vybaven plátěnou skládací střechou bez bočních a zadních oken.

Karoserii typu Roadster používají například automobily jako Audi TT Roadster, Alfa Romeo Spider, BMW Z4 Roadster a další.

9. MPV - Víceúčelové vozidlo

Víceúčelové vozidlo ve zkratce MPV je vozidlo podobné dodávce (vaně). Toto vozidlo je však určeno k převážení osob. MPV vůz je vyšší než sedan, hatchback nebo kombi a je navržen tak, aby všem cestujícím poskytovalo maximální prostor a pohodlí.

MPV automobily jsou například Renault Scenic, Fiat 500L Living, VW Sharan, Citroën Xsara Picasso, Opel Meriva, Opel Zafira, Fiat Multipla, Ford C-MAX, Ford S-MAX a další.

10. Pick-Up

Pick-Up je druh užitkové automobilové karoserie. Prostor pro náklad je původně odkrytý, ale může být také krytý. Pick-Up je vybaven tvrdšími tlumiči než běžné automobily, právě kvůli převozu těžkých nákladů.

Tyto automobily jsou robustní a jsou často vybaveny pohonem obou náprav. Pick-Upy bývají často odvozeny od osobních automobilů a slouží hlavně k přepravě zboží nebo jako servisní a zásahová vozidla.

Karoserii Pick-Up mají například automobily jako Ford Ranger, Honda Ridgeline, Toyota Tacoma, Ford Raptor, Fiat Fullback a další.

11. SUV

SUV je vůz, který dokáže překonat náročnější podmínky, které běžný vůz nezvládne. SUV v sobě spojuje osobní a terénní automobil. Má zvětšenou světlou výšku a zvládne jízdu lehkým terénem.

Ve většině případů jsou vozy SUV vybaveny náhonem všech kol 4x4. Vozidla SUV však nejsou vybavena do extrémního terénu.

SUV vozy jsou například Audi Q7, Škoda Kodiaq, Alfa Romeo Stelvio, BMW X5, Mercedes ML a další.

12. Crossover

Crossover je typ automobilu, který kombinuje některé karosářské a jízdní prvky SUV (vyšší světlá výška nebo pohon všech kol) s prvky MPV (interiér, způsob řízení).

Crossovery jsou obyčejně určeny do městského prostředí nebo jen do lehčího terénu.

Crossovery jsou automobily jako například Kia Sportage, Nissan Quashqai, BMX X3, Audi Q3 a další.

13. LAV - Leisure activity vehicle

LAV je malý van se dvěma nebo třemi řadami sedadel, velkým zavazadlovým prostorem a velkými pátými dveřmi. Typickými představiteli karoserie LAV jsou například Škoda Roomster, Citroen Berlingo, Peugeot Partner a další.

14. Targa

Targa je typ karoserie s odnímatelným střešním dílem. Targa je někdy vybavena odnímatelnou pevnou střechou, která se skládá ze dvou částí. Karoserii Targa mají například automobily jako Honda CR-X, Suzuki X-90 a další.

15. Tudor

Tudor je starší označení pro typ karoserie se dvěma dveřmi se zavřenou, nejméně čtyřmístnou karoserií s pevnou střechou. V dnešní době se již označení Tudor neoužívá, protože jej nahradil pojem dvoudveřový sedan.

16. Notchback

Notchback je typ automobilové karoserie. Tato karoserie se nepřesně označuje jako sedan se stupňovitou zádí. Hlavním znakem notchbacku je poměr velikosti zadní části v poměru k vozidlu. U tohoto typu karoserie je mezi zadním oknem a zadní částí karoserie pravý nebo ostrý úhel ve tvaru V nebo Z.

Nevýhodou notchback karoserie je horší aerodynamika. Právě proto mají dnešní sedany okno směřující stejným směrem jako zadní část karoserie. Typickým představitelem notchbacku je například Toyota Will.

17. Minibus

Minibus je silniční vůz, který se počtem míst k sezení řadí mezi malé autobusy. Minibus dokáže odvézt přibližně 10 až 20 osob. Tento typ vozidel častěji vyrábějí výrobci dodávkových automobilů, ale také výrobci osobních automobilů, protože minibusy mají často s dodávkami shodnou konstrukci.

Minibus je například Mercedes Benz Sprinter nebo Iveco Daily a další.

18. Dodávkový vůz

Dodávkový automobil, hovorově dodávka, je druh automobilu určený k přepravě zboží. Nejčastěji má krabicový tvar, čtyři kola, větší výšku, délku, ale i vzdálenost podlahy od země jako běžné osobní automobily. V kabině bývají dvě nebo tři místa pro posádku.

Dodávkové automobily jsou například Citroen Jumper, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Renault Master a další.

Tak a teď už znáš ty nejpoužívanější typy karoserií.