AUTORIDE | Web o autech od autíčkářů

Těsnění pod hlavou válců: Jak poznáš, že už dosloužilo?

Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Těsnění pod hlavou válců odděluje blok motoru od hlavy válců a je umístěno mezi jejich dosedací plochy. Toto těsnění je v podstatě tenký plát, který má kulaté díry – jejich počet odpovídá počtu válců motoru.

Mezi blokem motoru a hlavou válců proudí chladicí kapalina a motorový olej.

Obsah

Co je úkolem těsnění hlavy válců?

Úkolem těsnění hlavy válců je zabránit styku a míchání těchto dvou kapalin. Toto těsnění je vyrobeno z kovu nebo z různých jiných materiálů, které jsou naneseny na kovovém nosiči.

Ve spalovacím motoru existuje nespočet komponent, které se mohou poškodit. Výjimkou není ani těsnění hlavy válců, které je zejména u starších automobilů docela častým zdrojem problémů, ale trápí i některé nové automobily.

Pokud se těsnění poškodí či praskne, projevuje se problém podle toho, v jakém místě je těsnění hlavy válců poškozeno.

Jak se projevuje poškozené těsnění pod hlavou válců?

Poškozené těsnění pod hlavou se může projevovat například úbytkem chladicí kapaliny, a to i bez toho, aby se pod autem tvořily louže - to znamená, že motor „žere“ vodu.

Dále se však může poškozené těsnění projevovat našlehanou vodní emulzí ("grckou") na na spodní straně víčka nalévacího hrdla pro motorový olej, ale také přítomností oleje v nádobce chladicí kapaliny, kdy jsou zřetelně viditelné mastné fleky v chladicí kapalině.

Nejhorší je případ, kdy dochází k pronikání chladicí kapaliny do válců motoru, což způsobuje velmi rychlou degradaci motorového oleje, ale také úbytek chladicí kapaliny, přičemž hrozí přehřátí motoru.

Červená kontrolka chladicí kapaliny: Na co upozorňuje? 🚨

Souvisejíci článek - Červená kontrolka chladicí kapaliny: Na co upozorňuje? 🚨

Tento únik chladicí kapaliny se neprojevuje kaluží pod autem a tak se musíš spoléhat na kontrolku teploty a hladiny chladicí kapaliny nebo na její pravidelnou kontrolu.

Chladicí kapalina: Jaká je její role a co znamená rozdílná barva?

Souvisejíci článek - Chladicí kapalina: Jaká je její role a co znamená rozdílná barva?

Těsnění se však může poškodit iv takovém místě, kde dojde k úniku motorového oleje nebo chladicí kapaliny ven z motoru.

Jak dochází k poškození těsnění hlavy válců?

K poškození těsnění hlavy válců může dojít několika způsoby. Může se poškodit například při přehřátí motoru, ale také při vytáčení a velkém zatížení studeného motoru.

Modrá kontrolka chladicí kapaliny: Co signalizuje? 🥶

Souvisejíci článek - Modrá kontrolka chladicí kapaliny: Co signalizuje? 🥶

Další příčinou může být stárnutí, ale i vysoký počet najetých kilometrů. V takovém případě se doporučuje těsnění pod hlavou vyměnit, ale před montáží nového těsnění je třeba důkladně vyčistit, popřípadě zbrousit dosedací plochy bloku motoru a hlavy válců.

Pozor! Pokud se dosedací plochy brousí, dochází k úbytku materiálu a tak musí být tento rozdíl úbytku materiálu nahrazen vyšším těsněním. Dělá se to proto, aby zůstal zachován kompresní poměr motoru.

Kompresní poměr: Věděl jsi, co udává a jaký vliv má na motor?

Souvisejíci článek - Kompresní poměr: Věděl jsi, co udává a jaký vliv má na motor?

Pri niektorých autách sa s poškodeným tesnením pod hlavou valcov nestretneš počas celej doby čo vozidlo vlastníš a pri niektorých zasa oveľa častejšie. Nesmieš zabúdať aj na to, že k poškodeniu tesnenia môžeš dopomôcť nevhodným správaním sa k motoru.

Nakupuj kvalitní autodíly
Nakupuj kvalitní autodílyNezanedbej údržbu svého auta a dopřej mu péči, jakou si zaslouží.