AUTORIDE

Modrá kontrolka chladicí kapaliny: Co signalizuje? 🥶

Modrá kontrolka chladicí kapaliny
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Modrá kontrolka chladicí kapaliny informuje řidiče o nízké teplotě chladicí kapaliny. Motor bys v tomto případě neměl vytáčet do vysokých otáček dokud tato kontrolka svítí, protože není zahřátý na svou optimální provozní teplotu.

Jakmile teplota chladicí kapaliny dosáhne výrobcem stanovené hodnoty, modrá kontrolka chladicí kapaliny by měla zhasnout. Měl bys však vědět, že existují dvě kontrolky chladicí kapaliny, které mají identický tvar – rozdíl je jen v barvě.

Obsah

Pokud se na přístrojové desce objeví červená kontrolka chladicí kapaliny, auto je třeba ihned odstavit a vypnout motor, jelikož může narozdíl od modré kontrolky docházet k přehřátí motoru.

Jak vypadá modrá kontrolka chladicí kapaliny?

Modrá kontrolka chladicí kapaliny

Její tvar se může mírně lišit v závislosti na modelu a konkrétní značce auta. Některá auta touto kontrolkou vůbec nejsou vybavena a zobrazují jen ukazatel teploty chladicí kapaliny bez světelného efektu. V tomto případě by si měl řidič sám vysledovat, jaká je ideální teplota na ručičce nebo digitálním ukazateli a po nastartování dbát na to, aby motor nezatěžoval dokud této teploty není dosaženo.

V ojedinělých případech se k teplotě chladicí kapaliny musí řidič "proklikat", protože tento ukazatel nemusí být zahrnut na základní přístrojové desce.

Související článek - Červená kontrolka chladicí kapaliny: Na co upozorňuje?

Mohu jezdit s rozsvícenou modrou kontrolkou chladicí kapaliny?

Ano, ale je dobré motor příliš nezatěžovat, zejména nejezdit s plynovým pedálem na podlaze. Pokud to situace vyžaduje, ojedinělá svižná jízda s neoptimální teplotou chladicí kapaliny by neměla způsobit vážné problémy.

Pravidelná ak motoru bezohledná jízda při rozsvícené modré kontrolce chladicí kapaliny se však dříve či později projeví a náklady na opravu mohou být opravdu velké.

Může modrá kontrolka chladicí kapaliny svítit při nízké hladině chladicí kapaliny?

Ne, modrá kontrolka chladicí kapaliny poukazuje pouze na jedinou věc, a tou je nízká teplota chladicí kapaliny. Na nízkou hladinu chladicí kapaliny tě upozorní podobně vypadající červená kontrolka.

Shrnutí

Modrá kontrolka chladicí kapaliny má tedy pouze informativní funkci, jelikož nepoukazuje na chybu, ale jen na nízkou teplotu kapaliny v chladicím systému během toho, jak je motor studený. Při červené kontrolce je však třeba mít na pozoru a auto nejen rychle odstavit na bok, ale následně vypnout motor.

Video objasňující modrou kontrolku chladicí kapaliny (v angličtině):