AUTORIDE

Systém ASR: Jak funguje regulace prokluzování kol?

Kontrolka ESP
Kontrolka ESP / © Martin Milo, All rights reserved.
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Systém ASR (Anti-Slip Regulation), označuje systém regulace prokluzu kol, který je také znám pod označením TCS (Traction Control System) a tedy systém kontroly trakce.

ASR je zařízení v hnací soustavě, které zabraňuje prokluzování hnacích kol ve všech rychlostech. Tento systém je rozšířením systému ABS a zajišťuje stabilitu a ovladatelnost při akceleraci.

Obsah

Jak funguje systém ASR?

Za dobrých adhezních podmínek vozovky se po sešlápnutí plynového pedálu zvýší výkon motoru a automobil začne zrychlovat.

Pokud je však přenášející točivý moment vyšší než je kolo schopné na vozovku převést nebo je vozovka kluzká, začne kolo prokluzovat. Pokud začne prokluzovat kola jen na jedné straně, začne automobil zatáčet, což může být velmi nebezpečné.

Právě v takových případech si začne systém ASR plnit svoji funkci a tak sníží točivý moment, který je přenášen na kolo/kola, která se prokluzují, čímž automobil opět získá stabilitu a kola se přestanou přetáčet.

Jak systém ASR sníží přenos točivého momentu?

  1. Přibrzděním prokluzujícího kola - Tento způsob využívali zejména první systémy ASR.

  2. Zásahem do ECU (řídící jednotky motoru) - Například snížením množství paliva nebo zmenšením předstihu v daný moment.

  3. Kombinací obou předchozích možností.

Kdy je systém ASR aktivní a kdy nefunguje?

Vozidla s tímto systémem mají na palubní desce kontrolku, někdy společnou s kontrolkou ESP, která signalizuje stav systému ASR. Po otočení klíčku do první polohy se kontrolka ASR na krátkou chvilku rozsvítí a poté zhasne, což signalizuje testování funkčnosti tohoto systému.

Nefunkční systém regulace prokluzování kol se projevuje neustále svítící kontrolkou. Jelikož se systém ASR řadí mezi prvky aktivní bezpečnosti, je jím vybavena většina nových moderních automobilů. Při poruše tohoto systému se může rozsvítit i EPC kontrolka.

Rozdíl mezi zapnutým a vypnutým systémem ASR můžeš vidět na následujícím videu