AUTORIDE

EPC kontrolka: Na jakou poruchu upozorňuje?

EPC kontrolka
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

EPC kontrolka (z angličtiny Electronic Power Control) patří mezi oranžové kontrolky, respektive kontrolky v autě, které obecně upozorňují na určitý problém. Touto kontrolkou jsou vybavena auta s benzinovým motorem, v případě dieselových motorů může potrápit kontrolka žhavení.

Rozsvícená EPC kontrolka při startování není důvod k panice, naopak vše je v pořádku. Problém nastává, pokud EPC kontrolka zůstává svítit i po nastartování nebo zasvítí během jízdy. Na jaké problémy tedy může upozorňovat?

Obsah

Proč svítí EPC kontrolka?

Rozsvícená EPC kontrolka po nastartování může signalizovat poruchu škrtící klapky, nečistoty v benzínu nebo elektronického plynového pedálu. Méně závažnějším problémem, kvůli kterému se kontrolka EPC může rozsvítit, je prasklá žárovka, spálená pojistka nebo vadný snímač brzdových světel.

Škrtící klapka je součást motoru, která má na starosti regulaci nasávané směsi i přívod vzduchu do motoru, čímž ovlivňuje výkon tvého auta. Škrtící klapka je elektronicky napojena na plynový pedál – při manipulaci pedálu dochází k jejímu otevření. V plynovém pedálu jsou dva potenciometry: pokud by došlo k poruše jednoho z nich, druhý tak slouží jako náhradní resp. nouzový.

Mohu pokračovat v jízdě při rozsvícené EPC kontrolce?

EPC kontrolka
EPC kontrolka / © Martin Milo, All rights reserved.

Ano, v jízdě můžeš pokračovat, jelikož EPC kontrolka není červená kontrolka, která by v mnoha případech vyžadovala okamžité odstavení auta. V každém případě tuto kontrolku není třeba podceňovat a problém odkládat.

Pokud se opravdu jedná o poruchu škrtící klapky, během jízdy můžeš pocítit kolísání otáček motoru či zhasínání motoru. Také můžeš mít problém nastartovat auto, a proto je problém vhodné vyřešit co nejdříve.

EPC kontrolka a možné poruchy

Jak jsme již výše zmiňovali, EPC se na přístrojové desce tvého auta nejčastěji rozsvítí, pokud nastala:

 • porucha škrtící klapky motoru

 • znečištění škrtící klapky motoru

 • nečistota v benzínu

 • porucha plynového pedálu a jeho elektronického řízení

 • porucha potenciometru plynového pedálu nebo škrtící klapky

 • porucha brzdového spínače nebo elektroniky motoru

 • prasklá žárovka

 • vypálená/prasklá pojistka k brzdovým světlům

Jak opravit problémy související se svítící EPC kontrolkou?

Oprava rozsvícené EPC kontrolky závisí na problému, shrňme si však možné opravy:

 • vyčištění nebo výměna škrtící klapky

 • nepoužívání levného paliva z pochybných čerpacích stanic (hlavně v případě, že problém způsobily nečistoty v palivu)

 • výměna jednoho z vadných snímačů, jako je snímač průtoku vzduchu, snímač otáček motoru a jiné

 • výměna spínače brzdových světel, vypálená pojistka nebo prasklá žárovka

 • dobití nebo výměna slabé baterie

Pokud dojde k poruše v elektronice a máš podezření, že na vině je jeden ze snímačů, doporučuji nechat si auto nejprve zkontrolovat prostřednictvím diagnostiky před tím, než se do něčeho pustíš.

EPC kontrolka a její alternativa v případě dieselových motorů

Jak již bylo řečeno, EPC kontrolka se objevuje u benzinových motorů. U vznětových motorů se v případě podobných problémů rozsvítí kontrolka žhavení. Tato kontrolka však může signalizovat množství různých příčin, a proto doporučujeme, abys zajel se svým vozidlem na diagnostiku.

Jak můžeš předejít poruše škrticí klapky?

Škrticí klapka

Účinným způsobem, jak můžeš prodloužit životnost škrtící klapky, která s těmito poruchami souvisí, je její pravidelná údržba. Kromě chyby elektroniky této součástky se může také zanést nečistotami – v takovém případě pomůže pravidelné čištění škrticí klapky.

Pokud již vyčištění nepomůže, je nutná výměna škrtící klapky. Můžeš si ji nechat vyměnit ve svém servisu, ale pokud patříš mezi zkušenější a odvážnější řidiče, škrtící klapku si můžeš objednat nebo koupit a výměnu provést sám. Nová škrtící klapka ti nebude způsobovat problémy a při údržbě svého auta máš tak o starost méně.

Auto nejede a EPC kontrolka neustále svítí

V takovém případě je třeba vyzkoušet následující řešení - vybrat klíč, zamknout auto a vzápětí jej odemknout a pokusit se nastartovat.

Pokud ti angličtina nedělá problém, tady je video objasňující EPC kontrolku: