AUTORIDE | Web o autech od autíčkářů

EPC kontrolka: Na jakou poruchu upozorňuje?

Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

EPC kontrolka (z angličtiny Electronic Power Control) patří mezi oranžové kontrolky, respektive kontrolky v autě, které obecně upozorňují na určitý problém. Touto kontrolkou jsou vybavena auta s benzinovým motorem, v případě dieselových motorů může potrápit kontrolka žhavení.

Rozsvícená EPC kontrolka při startování není důvod k panice, naopak vše je v pořádku. Problém nastává, pokud EPC kontrolka zůstává svítit i po nastartování nebo zasvítí během jízdy. Na jaké problémy tedy může upozorňovat?

Obsah

Proč svítí EPC kontrolka?

Rozsvícená EPC kontrolka po nastartování může signalizovat poruchu škrtící klapky, nečistoty v benzínu nebo elektronického plynového pedálu. Méně závažnějším problémem, kvůli kterému se kontrolka EPC může rozsvítit, je prasklá žárovka, spálená pojistka nebo vadný snímač brzdových světel.

Škrticí klapka: Jak funguje a její možné poruchy

Souvisejíci článek - Škrticí klapka: Jak funguje a její možné poruchy

Škrtící klapka je součást motoru, která má na starosti regulaci nasávané směsi i přívod vzduchu do motoru, čímž ovlivňuje výkon tvého auta. Škrtící klapka je elektronicky napojena na plynový pedál – při manipulaci pedálu dochází k jejímu otevření. V plynovém pedálu jsou dva potenciometry: pokud by došlo k poruše jednoho z nich, druhý tak slouží jako náhradní resp. nouzový.

Mohu pokračovat v jízdě při rozsvícené EPC kontrolce?

EPC kontrolka
EPC kontrolka / © Martin Milo, All rights reserved.

Ano, v jízdě můžeš pokračovat, jelikož EPC kontrolka není červená kontrolka, která by v mnoha případech vyžadovala okamžité odstavení auta. V každém případě tuto kontrolku není třeba podceňovat a problém odkládat.

Kolísání otáček motoru: Toto je 12 nejčastějších příčin

Souvisejíci článek - Kolísání otáček motoru: Toto je 12 nejčastějších příčin

Pokud se opravdu jedná o poruchu škrtící klapky, během jízdy můžeš pocítit kolísání otáček motoru či zhasínání motoru. Také můžeš mít problém nastartovat auto, a proto je problém vhodné vyřešit co nejdříve.

EPC kontrolka a možné poruchy

Jak jsme již výše zmiňovali, EPC se na přístrojové desce tvého auta nejčastěji rozsvítí, pokud nastala:

 • porucha škrtící klapky motoru

 • znečištění škrtící klapky motoru

 • nečistota v benzínu

 • porucha plynového pedálu a jeho elektronického řízení

 • porucha potenciometru plynového pedálu nebo škrtící klapky

 • porucha brzdového spínače nebo elektroniky motoru

 • prasklá žárovka

 • vypálená/prasklá pojistka k brzdovým světlům

Jak opravit problémy související se svítící EPC kontrolkou?

Oprava rozsvícené EPC kontrolky závisí na problému, shrňme si však možné opravy:

 • vyčištění nebo výměna škrtící klapky

 • nepoužívání levného paliva z pochybných čerpacích stanic (hlavně v případě, že problém způsobily nečistoty v palivu)

 • výměna jednoho z vadných snímačů, jako je snímač průtoku vzduchu, snímač otáček motoru a jiné

 • výměna spínače brzdových světel, vypálená pojistka nebo prasklá žárovka

 • dobití nebo výměna slabé baterie

Pokud dojde k poruše v elektronice a máš podezření, že na vině je jeden ze snímačů, doporučuji nechat si auto nejprve zkontrolovat prostřednictvím diagnostiky před tím, než se do něčeho pustíš.

EPC kontrolka a její alternativa v případě dieselových motorů

Jak již bylo řečeno, EPC kontrolka se objevuje u benzinových motorů. U vznětových motorů se v případě podobných problémů rozsvítí kontrolka žhavení. Tato kontrolka však může signalizovat množství různých příčin, a proto doporučujeme, abys zajel se svým vozidlem na diagnostiku.

Jak můžeš předejít poruše škrticí klapky?

Účinným způsobem, jak můžeš prodloužit životnost škrtící klapky, která s těmito poruchami souvisí, je její pravidelná údržba. Kromě chyby elektroniky této součástky se může také zanést nečistotami – v takovém případě pomůže pravidelné čištění škrticí klapky.

Pokud již vyčištění nepomůže, je nutná výměna škrtící klapky. Můžeš si ji nechat vyměnit ve svém servisu, ale pokud patříš mezi zkušenější a odvážnější řidiče, škrtící klapku si můžeš objednat nebo koupit a výměnu provést sám. Nová škrtící klapka ti nebude způsobovat problémy a při údržbě svého auta máš tak o starost méně.

Auto nejede a EPC kontrolka neustále svítí

V takovém případě je třeba vyzkoušet následující řešení - vybrat klíč, zamknout auto a vzápětí jej odemknout a pokusit se nastartovat.

Pokud ti angličtina nedělá problém, tady je video objasňující EPC kontrolku: