AUTORIDE

Škrticí klapka: Jak funguje a její možné poruchy

Škrticí klapka
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Škrticí klapka má na starosti řízení přívodu vzduchu do motoru. Používají ji zážehové motory, ale také některé nové vznětové motory. Nachází se v sacím systému a je mechanicky nebo elektronicky napojena na plynový pedál.

Při sešlápnutí plynového pedálu se škrtící klapka otevírá. V případě mechanického systému ovládání klapka reaguje okamžitě. Naproti tomu elektronické ovládání má na starost řídící jednotka motoru, která ovládá škrtící klapku na základě polohy plynového pedálu.

Obsah

Pokud se toto zařízení nachází ve tvém autě, je dobré o něm vědět víc, jelikož může být hlavní důvod, proč na přístrojové desce svítí EPC kontrolka. Jaký význam má tedy škrtící klapka?

Škrticí klapka v případě zážehových motorů

Jak již bylo řečeno, škrtící klapka zajišťuje přívod vzduchu do motoru a otevírá se při sešlápnutí plynového pedálu. Může být ovládána dvěma způsoby, a to:

  • Mechanicky

  • Elektronicky

Mechanicky ovládaná škrtící klapka

Škrticí klapka je ovládána lankem z plynového pedálu, které je napojeno na pohyblivý mechanismus klapky. Mechanická varianta ovládání škrtící klapky je efektivnější, protože reakce na plyn je okamžitá.

Elektronicky ovládaná škrtící klapka

Signál z elektrického akcelerátoru zpracuje řídicí jednotka, která řekne klapce o kolik stupňů se má otočit. Čím více je plynový pedál stlačený, tím více se škrtící klapka otevře.

Pokud se však plynový pedál nestlačuje, aktivuje se volnoběžná pozice klapky a řídící jednotka motoru udržuje motor ve volnoběžných otáčkách.

Nahrazení škrtící klapky variabilním časováním ventilů

BMW Vanos

U některých motorů je škrtící klapka nahrazena systémem variabilního časování ventilů, jako například BMW Valvetronic, Honda i-VTEC, Toyota VVTC-i a další.

Nahrazení škrticí klapky systémem variabilního časování ventilů má několik výhod, jako například snížení průtokového odporu v sacím potrubí při menším zatížení motoru, snížení spotřeby paliva a větší výkon motoru.

Škrticí klapka zážehového motoru se skládá z:

  • otáčející se přepážka řízená mechanicky nebo elektronicky

  • potenciometr, který informuje řídící jednotku o poloze klapky

  • spínač volnoběžných otáček

  • krokový motorek (pouze u elektronicky ovládané klapky)

  • pružinový mechanismus, který po odpojení nastaví škrtící klapku do původní polohy

Škrticí klapka není bezproblémová součástka, a proto se občas vyskytnou problémy a poruchy. Nejčastějším problémem je její zanesení karbonem a různými nečistotami nebo se může jednat o poruchu elektroniky škrtící klapky.

Škrticí klapka

Porucha škrtící klapky se projevuje následovně:

Odstranit poruchu lze demontáží a následným vyčištěním klapky pomocí vhodného čistícího prostředku nebo její výměnou. Škrticí klapku však můžeš vyčistit i bez demontáže, a to tak, že při nastartovaném motoru aplikuješ čistící prostředek na těleso klapky.

Jak předejít problémům se škrtící klapkou?

Účinným způsobem, jak můžeš prodloužit životnost škrtící klapky, je její pravidelná údržba. Kromě chyby elektroniky této součástky se může také zanést nečistotami – v takovém případě pomůže pravidelné čištění škrticí klapky.

Škrticí klapka

Pokud již vyčištění nepomůže, je nutná výměna škrtící klapky. Můžeš si ji nechat vyměnit ve svém servisu, ale pokud patříš mezi zkušenější a odvážnější řidiče, škrtící klapku si můžeš objednat nebo koupit a výměnu provést sám.

Škrticí klapka v případě vznětových motorů

U vznětových motorů se škrtící klapka využívá hlavně pro jemnější vypnutí motoru. Před vypnutím motoru se klapka uzavře a zabrání tak přívodu vzduchu do válců, což způsobí, že motorem po vypnutí netrhne.

Poruchy skřítací klapky se u vznětového motoru projevují:

  • svítící kontrolkou motoru

  • samozápalem po vypnutí motoru

Při odstraňování problému škrticí klapky ve vznětovém motoru platí stejné pravidlo jako u škrticí klapky nacházející se v zážehovém motoru, a to buď vyčištění klapky nebo její výměna.

Prohlédni si názornou ukázku, jak pracuje škrtící klapka: