AUTORIDE | Web o autech od autíčkářů

VW EPC kontrolka: Jaký je problém a jak jej opravit?

Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

EPC kontrolka ve Volkswagenu (ve zkratce VW EPC) souvisí se systémem škrtící klapky, tempomatem, trakční kontrolou a dalšími funkcemi řízení motoru. Pokud jeden z těchto systémů nefunguje správně, na přístrojové desce tvého Volkswagenu se pravděpodobně rozsvítí EPC kontrolka.

Tu a další kontrolky můžeš vidět rozsvícené při startování svého auta. V tomto případě je všechno v pořádku. Problém nastává, pokud EPC kontrolka zůstane neustále svítit i po nastartování nebo se rozsvítí během jízdy.

Co znamená EPC kontrolka ve Volkswagenu?

Jak již bylo řečeno, EPC (z angličtiny Electronic Power Control) souvisí ve Volkswagenu se systémem škrtící klapky a dalšími funkcemi řízení motoru. Rozsvícená kontrolka EPC nejčastěji trápí Volkswagen Golf, Polo, Jetta, či Tiguan, ale výjimkou ani zdaleka nejsou ostatní modely značky Volkswagen.

Škrticí klapka je elektronicky napojena na plynový pedál a má na starosti regulaci nasávané směsi i přívod vzduchu do motoru, čímž ovlivňuje výkon tvého auta.

Škrticí klapka: Jak funguje a její možné poruchy

Souvisejíci článek - Škrticí klapka: Jak funguje a její možné poruchy

Pokud je auto vybaveno automatickou převodovkou, systémy řízení motoru mohou mít režim, při kterém omezí výkon motoru. limp-in nebo limp-home. Tento režim se spustí, pokud řídicí jednotka zaregistruje vážný problém s hnacím ústrojím. Režim limp-in tedy slouží k tomu, aby ses s autem dostal do servisu nebo domů.

Možné příčiny rozsvícené kontrolky EPC na VW

EPC kontrolka se na přístrojové desce tvého Volkswagenu nejčastěji rozsvítí, pokud nastala:

 • porucha nebo znečištění škrticí klapky motoru
 • porucha plynového pedálu a jeho elektronického řízení
 • porucha systému trakce nebo tempomatu
 • porucha brzdového spínače nebo elektroniky motoru

 • porucha čidla váhy vzduchu

 • vypálená pojistka k brzdovým světlům

 • vypálená žárovka
 • nečistoty v palivu

 • slabá baterie

Mohu jezdit s VW když svítí EPC kontrolka?

EPC kontrolka
EPC kontrolka / © Martin Milo, All rights reserved.

Ve zkratce ano - v jízdě můžeš pokračovat, ale v každém případě tuto kontrolku není třeba podceňovat a problém odkládat. Nejlépe uděláš, pokud se svým Volkswagenem zajdeš co nejdříve do servisu.

Kolísání otáček motoru: Toto je 12 nejčastějších příčin

Souvisejíci článek - Kolísání otáček motoru: Toto je 12 nejčastějších příčin

Pokud se jedná o poruchu škrtící klapky, během jízdy můžeš pocítit kolísání otáček motoru či dokonce zhasínání motoru. Kromě toho můžeš mít problém nastartovat. Právě proto je nejlepší řešení zajít do servisu co nejdříve.

VW EPC kontrolka: Jak vyřešit tento problém?

Řešení problému souvisejícího s rozsvícenou EPC kontrolkou závisí na příčině, shrňme si však možné opravy:

 • vyčištění nebo výměna škrticí klapky. zejména v případě, že problém způsobily nečistoty v palivu)

 • dobití nebo výměna slabé baterie

Pokud dojde k poruše v elektronice a máš podezření, že na vině je jeden ze snímačů, doporučujeme nechat si auto nejprve zkontrolovat prostřednictvím diagnostiky před tím, než se pustíš do opravy.

Jak prodloužit životnost škrtící klapky na Volkswagenu?

Účinným způsobem, jak můžeš prodloužit životnost škrtící klapky na svém VW je její pravidelná údržba. Tato součástka se totiž může zanést nečistotami, a proto pomůže pravidelné čištění škrtící klapky.

Pokud však vyčištění nepomůže, výměna škrticí klapky je nezbytná. Nová škrtící klapka ti nebude způsobovat problémy a při údržbě svého auta máš tak o starost méně.

Auto nejede a EPC kontrolka neustále svítí

V takovém případě je třeba vyzkoušet následující řešení - vybrat klíč, zamknout auto a vzápětí jej odemknout a pokusit se nastartovat.

VW EPC reset kontrolky

Kromě zmíněných problémů může nastat situace, kdy EPC kontrolka ve tvém VW svítí náhodně. V takovém případě stačí provést reset kontrolky. Udělají to v každém autoservisu. Před resetem kontrolky je však nutno vědět, zda se jedná o náhodnou chybu nebo jde o jeden z výše zmíněných problémů.

Pokud ti angličtina nedělá problém, viz video objasňující EPC kontrolku: