Tlumič výfuku: Věděl jsi k čemu slouží toto zařízení?

Muffler
Pod kapotou
Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Tlumič výfuku, v angličtině označovaný jako Muffler, je zařízení, které slouží ke snížení hluku produkovaného výfukem spalovacího motoru.

V tomto článku si posvítíme na tlumič výfuku, jeho funkci, nevýhody i rozdíly mezi univerzálním a originálním tlumičem.

Obsah

Co je tlumič výfuku ak čemu slouží?

Tlumič výfuku se nachází ve výfukovém systému většiny spalovacích motorů. Tento tlumič je zkonstruován tak, aby sloužil jako zvukově izolační zařízení určené ke snížení hluku způsobeného motorem. Většina hluku vyprodukovaného motorem putuje z motoru ven skrz výfukové potrubí.

Hluk je však ve výfukovém potrubí oslaben několika přechody a komorami tlumiče výfuku, ve kterých se nachází skleněná vata/vlákno či jiné materiály absorbující hluk. Tento hluk lze také eliminovat i tím, že se rezonanční komory sestrojí tak, aby způsobily vzájemné rušení zvukových vln.

Tlumič výfuku a jeho nevýhody

Použití tlumiče výfuku má ovšem i své nevýhody. Negativním účinkem jeho použití je zvýšení zpětného tlaku ve výfukovém potrubí. Pokud je totiž průtok výfukových plynů z motoru do atmosféry jakkoli ztížen či omezen, vzniká protitlak, který nepříznivě ovlivňuje výkon motoru, točivý moment, ale i spotřebu paliva.

Právě z tohoto důvodu někteří majitelé automobilů dělají různé úpravy výfukového systému, mezi něž patří i demontáž a nahrazení tlumiče výfuku holou troubou nebo jeho výměnou za prostupnější takzvaný sportovní tlumič výfuku. V obou případech je však cílem zvýšit výkon motoru ale také z něj dostat hezčí a sytější zvuk.

Co na to říká zákon?

Jakékoliv úpravy výfukového potrubí bohužel nejsou ve většině případů v souladu se zákony, a to nejen českými či českými, ale i jinými zákony členských států Evropské unie.

U nás v Česku však platí, že výfukové potrubí i jeho vyústění, nesmí být oproti schválenému provedení jinak posunuto či přemístěno. Kromě toho však nesmí být nijak upraveno doplněním, odebráním či přehozením originálních dílů za náhradní díly, které neprošly schválením.

Rovněž nesmí dojít ke změně vnější hladiny hluku motoru. To v podstatě znamená, že jakákoli montáž univerzálního tlumiče výfuku či jeho demontáž je považována za ilegální úpravu vozidla. Pokud tlumič, tak jedině od renomovaného výrobce s certifikátem na konkrétní typ auta.

Univerzální sportovní tlumič výfuku

Při výběru univerzálního tlumiče výfuku by si měl dbát následujících parametrů jako vstup, výstup a průměr tlumiče. Podle těchto parametrů pak lze vybrat správný univerzální tlumič.

Tento univerzální tlumič však může změnit proudění výfukových plynů, což může nepříznivě ovlivnit různé parametry motoru. V konečném důsledku to může znamenat i to, že žádný výkon navíc nezískáš a ještě ho i ztratíš. Jako cena útěchy ti však zůstane alespoň hrubší a sytější zvuk.

Originální sportovní tlumič výfuku

Mnohem lepší volbou oproti univerzálnímu tlumiči je použít originální, respektive na míru vyrobený sportovní tlumič výfuku pro konkrétní automobil a jeho motorizaci.

V tomto případě se totiž nemusíš obávat toho, že nový tlumič naruší proudění výfukových plynů.