AUTORIDE | Web o autech od autíčkářů

Škoda EPC kontrolka: Proč svítí a jak vyřešit tento problém?

Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Škoda EPC kontrolka upozorňuje na poruchu elektroniky motoru v benzinových autech. Pokud nastane problém se škrtící klapkou, tempomatem, trakční kontrolou či jinými funkcemi řízení motoru, na přístrojové desce tvého auta se pravděpodobně rozsvítí EPC kontrolka.

Tuto kontrolku jsi už zřejmě viděl při startování auta, jakož i další rozsvícené kontrolky. V tomto případě je vše v pořádku, problém je, pokud EPC kontrolka zůstane stále svítit i po nastartování nebo se rozsvítí během jízdy.

Co znamená EPC kontrolka ve Škodě?

Jak již bylo zmíněno, EPC (z angličtiny Electronic Power Control) souvisí ve Škodě se systémem škrtící klapky a dalšími funkcemi řízení motoru. Rozsvícená kontrolka EPC nejčastěji trápí Škodu Octavii či Fabii, ale výjimkou ani zdaleka nejsou ostatní benzinové modely značky Škoda.

Škrticí klapka je elektronicky napojena na plynový pedál a má na starosti regulaci nasávané směsi i přívod vzduchu do motoru, čímž ovlivňuje výkon tvého auta.

Škrticí klapka: Jak funguje a její možné poruchy

Souvisejíci článek - Škrticí klapka: Jak funguje a její možné poruchy

V závislosti na problému může při rozsvícené kontrolce EPC nastat citelné snížení výkonu. Nastane to například u aut vybavených automatickou převodovkou, kdy řídící jednotka zaregistruje vážný problém s hnacím ústrojím.

Výjimkou však nejsou ani auta s manuální převodovkou. Tento režim se nazývá limp-in nebo limp-home a slouží k tomu, aby ses s autem dostal do servisu nebo domů.

Možné příčiny rozsvícené kontrolky EPC na Škodě

EPC kontrolka se na přístrojové desce tvé Škody nejčastěji rozsvítí, pokud nastala:

 • porucha nebo znečištění škrticí klapky motoru

 • porucha systému trakce nebo tempomatu

 • porucha brzdového spínače nebo elektroniky motoru

 • porucha plynového pedálu a jeho elektronického řízení

 • vypálená pojistka k brzdovým světlům

 • porucha čidla váhy vzduchu

 • vypálená žárovka

 • nečistoty v palivu

 • slabá baterie

Mohu pokračovat v jízdě, když svítí kontrolka EPC?

EPC kontrolka
EPC kontrolka / © Martin Milo, All rights reserved.

Ve zkratce ano - v jízdě můžeš pokračovat, ale v každém případě tuto kontrolku není třeba podceňovat a problém odkládat. Nejlépe uděláš, pokud se svou Škodou zajdeš co nejdříve do servisu.

Kolísání otáček motoru: Toto je 12 nejčastějších příčin

Souvisejíci článek - Kolísání otáček motoru: Toto je 12 nejčastějších příčin

Pokud se skutečně jedná o poruchu škrtící klapky, za jízdy můžeš pocítit kolísání otáček motoru či dokonce zhasínání motoru. Kromě toho můžeš mít problém nastartovat. Právě proto je nejlepší řešení zajít do servisu co nejdříve.

Škoda EPC kontrolka: Jak vyřešit tento problém?

Řešení problému souvisejícího s rozsvícenou EPC kontrolkou závisí na příčině, shrňme si však možné opravy:

 • vyčištění nebo výměna škrticí klapky

 • nepoužívání levného paliva z pochybných čerpacích stanic (zejména v případě, že problém způsobily nečistoty v palivu)

 • výměna jednoho z vadných snímačů, jako je snímač průtoku vzduchu, snímač otáček motoru a jiné

 • výměna spínače brzdových světel, vypálené pojistky nebo prasklá žárovka

 • dobití nebo výměna slabé baterie

Dojde-li k poruše v elektronice a máš podezření, že na vině je jeden ze snímačů, doporučujeme nechat si auto nejprve zkontrolovat prostřednictvím diagnostiky před tím, než se do něčeho pustíš.

Jak prodloužit životnost škrtící klapky na Škodě?

Účinným způsobem, jak můžeš prodloužit životnost škrtící klapky na Škodě, která může s těmito poruchami souviset, je její pravidelná údržba. Tato součástka se totiž může zanést nečistotami, a proto pomůže pravidelné čištění škrtící klapky.

Pokud však vyčištění nepomůže, výměna škrticí klapky je nezbytná. Nová škrtící klapka ti nebude způsobovat problémy a při údržbě svého auta máš tak o starost méně.

Auto nejede a EPC kontrolka neustále svítí

V takovém případě je třeba vyzkoušet následující řešení - vybrat klíč, zamknout auto a vzápětí jej odemknout a pokusit se nastartovat.

Škoda EPC reset kontrolky

Kromě zmíněných problémů může nastat situace, kdy EPC kontrolka ve tvé Škodě svítí náhodně. V takovém případě stačí provést reset kontrolky. Udělají to v každém autoservisu. Před resetem kontrolky je však nutno vědět, zda se jedná o náhodnou chybu nebo jde o jeden z výše zmíněných problémů.

Pokud ti angličtina nedělá problém, viz video objasňující EPC kontrolku: