AUTORIDE

Kontrolka EBD: Co vůbec signalizuje?

Kontrolka EBD
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Kontrolka EBD signalizuje poruchu systému EBD (z angličtiny Electronic Brakeforce Distribution). V případě, že se kontrolka rozsvítí během jízdy, systém elektronického rozdělování brzdné síly zřejmě nefunguje.

EBD je nezbytným prvkem v moderní technologii automobilů a jeho poruchu není třeba ignorovat. V tomto článku si posvítíme na to, jak funguje systém elektronického rozdělování brzdné síly a co znamená když kontrolka EBD svítí.

Obsah

Co je EBD a jak funguje?

Systém EBD (elektronického rozdělování brzdné síly) mění brzdnou sílu aplikovanou na jednotlivá kola v závislosti na rychlosti zatížení vozidla, ale i stavu vozovky. Tento systém zabraňuje zablokování kol rozdělením brzdné síly mezi přední a zadní nápravu podle aktuálního rozložení hmotnosti automobilu.

Systém elektronického rozdělování brzdné síly může zvyšovat a snižovat účinek brzdné síly aplikované na každé jedno kolo tak, aby se maximalizovala brzdná síla a co nejvíce zkrátila brzdná dráha automobilu, přičemž kolo se neustále odvaluje a vozilo tak zůstává ovladatelné.

EBD obvykle rozděluje menší brzdný tlak na zadní brzdy, aby se tak nezablokovaly a nezpůsobily smyk. Systém EBD je vždy zkombinován se systémem ABS. Úkolem EBD jako podsystému ABS je zajišťovat a kontrolovat efektivní využití adheze kol, čímž přispívá k jízdní stabilitě, kratší brzdné dráze a maximalizování brzdné síly.

Svítící kontrolka EBD

Kontrolka EBD

Rozsvícená kontrolka EBD během jízdy pravděpodobněsignalizuje problém se systémem elektronického rozdělování brzdné síly.

Během nastartování motoru se tato kontrolka objeví na krátký okamžik spolu s dalšími kontrolkami, ale pokud systém funguje správně, zhasne ihned po nastartování. Problém může být následující:

  • Došlo k poruše samotného systému EBD
  • Došlo k poruše snímače, respektive poruše elektroniky

Ať už došlo k poruše systému EBD nebo jen snímače, tyto poruchy nelze vyřešit svépomocí, jelikož v obou případech je třeba provést diagnostiku vozidla. Nejlépe tedy uděláš, pokud s autem zajedeš ihned do servisu.

Nefunkční systém EBD není třeba brát na lehkou váhu. Možná si ho během jízdy neuvědomuješ, ale díky němu je brzdná dráha v určitých případech kratší téměř o polovinu.

Často kladené otázky o kontrolce EBD

Otázka 1: Mohu jezdit s rozsvícenou kontrolkou EBD?

Ano, jízda s rozsvícenou kontrolkou EBD je možná, ale buď nanejvýš opatrný, především při zhoršených jízdních podmínkách. Kromě toho je třeba co nejdříve zjistit příčinu rozsvícení kontrolky a problém vyřešit.

Jízda s rozsvícenou kontrolkou EBD může znamenat horší ovladatelnost vozidla a výrazně delší brzdnou dráhu. Jezdi tedy opravdu opatrně, obzvláště na kluzkých površích, vyhni se zejména prudkému brzdění.

Otázka 2: Může se kontrolka EBD rozsvítit i tehdy, není-li problém se systémem EBD?

Ano, kontrolka se může rozsvítit i tehdy, není-li problém v samotném systému elektronického rozdělování brzdné síly. Příčiny mohou být různé, například chyba v elektrickém systému nebo problém se senzorem. V takovém případě je třeba udělat autodiagnostiku a odstranit příčinu.

Závěr

Rozsvícenou kontrolku EBD není třeba brát na lehkou váhu, jelikož elektronické rozdělování brzdné síly patří k bezpečnostním prvkům moderních automobilů. Tento systém pomáhá zkrátit brzdnou dráhu a poskytuje lepší stabilitu a bezpečnost.

Krátká ukázka, jak funguje systém EBD: