Hill Descent Control: Jak funguje asistent sjezdu z kopce?

Hill Descent Control
Pod kapotou
Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Hill Descent Control (HDC) označuje asistent sjezdu z kopce. Tento systém umožňuje řídit sjezd automobilu z prudkého kopce bez jakéhokoli zásahu do jízdy ze strany řidiče.

Systém Hill Descent Control se aktivuje pouhým stisknutím tlačítka po čemž se na přístrojové desce rozsvítí zelená kontrolka zobrazující klesající automobil a tachometr.

Obsah

Jak funguje Hill Descent Control?

Po aktivaci tohoto systému se rozsvítí brzdová světla, vozidlo začne klesat a pomocí systému ABS řídí rychlost každého kola. Řidič vozidla, které je vybaveno systémem HDC, tedy nemusí při jízdě z prudkého kopce neustále přibrzďovat auto mačkáním pedálu brzdy.

Stačí totiž, že si jednoduše zvolí požadovanou rychlost stisknutím tlačítek na volantu od 7 km/h až do 30 km/h pro manuální převodovky a od 4 km/h až 30 km/h pro automatické převodovky. Blikající kontrolka systému HDC oznamuje, že je systém aktivní a udržuje předem zvolenou rychlost.

Jak vypnout asistent sjezdu z kopce?

Řidič má však kdykoli možnost vozidlo zrychlit či zpomalit a překonat tak systém HDC pouhým stiskem plynového či brzdového pedálu. V takovém případě přestane kontrolka asistentu sjezdu z kopce blikat a začne nepřerušovaně svítit, což znamená, že je systém v standby módu (pohotovostním režimu) ale nezasahuje.

Stejná situace nastane iv případě, kdy řidič zvýší rychlost vozidla nad 30 km/h. Pokud však vozidlo zrychlí nad předem zvolenou rychlost bez vstupu řidiče, systém automaticky aplikuje brzdy na zpomalení automobilu na požadovanou rychlost. Pokud však rychlost automobilu překročí 50 km/h, asistent sjezdu z kopce se automaticky deaktivuje.

Shrnutí

Asistent sjezdu z kopce je užitečným pomocníkem na strmých svazích a prudkých kopcích, protože po jeho aktivaci nemusí řidič používat brzdový pedál a může se plně zaměřit na řízení automobilu.

Prohlédni si krátkou videoukázku, jak funguje systém Hill Descent Control: