AUTORIDE

Tempomat: Věděl jsi jak funguje ak čemu slouží?

Tempomat
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Tempomat je zařízení, které automaticky udržuje rychlost automobilu. Požadovaná rychlost automobilu se nastavuje páčkou pod volantem nebo tlačítky na volantu.

Po nastavení požadované rychlosti začne vozidlo tuto rychlost automaticky udržovat a tak může řidič/ka automobilu vyšlápnout plynový pedál.

Obsah

Jak funguje tempomat?

Pokud řidič zatlačí brzdový pedál, tempomat se automaticky vypne, aby nedocházelo k brzdění během tahu motoru. Stejně tak se tempomat vypne i v případě, že řidič sešlápne spojkový pedál. Pokud je ovšem automobil vybaven automatickou převodovkou, může při jízdě do kopce dojít ik podřazení.

Obvykle lze s tempomatem jemně zvyšovat či naopak snižovat rychlost jízdy pomocí tlačítek na volantu. Moderní adaptivní tempomaty dokonce sledují dění před vozidlem a umožňují automaticky snížit rychlost a dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozů.

Kdy se vyplatí použít tempomat?

Tempomat poskytuje maximální komfort zejména na dálnicích či dlouhých úsecích, kde usnadňuje a zpříjemňuje jízdu. Kromě toho pomáhá dodržovat stanovené rychlosti a také snižuje spotřebu paliva.

Tempomat však není vhodné používat během hustého provozu, na úsecích s velkým počtem zatáček či na špatné (rozbité, zasněžené, zledovatělé) vozovce.

Kdo vynalezl tempomat?

Moderní tempomat vynalezl strojní inženýr a vynálezce Ralph Rowe Teetor v roce 1948, který byl již od svých pěti let slepý. Myšlenka tempomatu se v jeho hlavě zrodila díky frustraci z jízdy v autě, které řídil jeho právník.

Ten během mluvení neustále zpomaloval a poté, co mluvit přestal, začal opět zrychlovat. Dalším motivem pro Ralpha Rowe Teetera bylo zvýšení bezpečnosti jízdy, protože si uvědomoval, jak moc rozptyluje rozhovor pozornost řidiče.

Výsledný Teetorův vynález měl několik pojmenování, ale nakonec mu byl ponechán název Cruise Control. Poprvé se tempomat objevil v sériově vyráběném autě v roce 1958 a to přesněji v automobilu Chrysler Imperial.

Adaptivní tempomat

Adaptivní tempomat je vylepšením klasického (pasivního) tempomatu, který, jak již bylo řečeno, jen udržuje stálou (zvolenou) rychlost automobilu.

Adaptivní tempomat kromě této funkce sleduje dění před vozidlem a automaticky reguluje rychlost v případě potřeby.

Vysvětlení funkce tempomatu od Engineering Explained (v angličtině):