Adaptivní tempomat: Jak funguje a na co nereaguje?

Adaptive cruise control
Pod kapotou
Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Adaptivní tempomat, ve zkratce ACC (Adaptive Cruise Control), dokáže regulovat rychlost v případě, že se automobil blíží překážce.

Adaptivní tempomat tedy sleduje dění před vozidlem a dodržuje bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel.

Obsah

Jak funguje adaptivní tempomat?

Adaptivní tempomat je vylepšením klasického tempomatu, který jen udržuje stálou (zvolenou) rychlost automobilu. Adaptivní tempomat kromě této funkce sleduje dění před vozidlem a automaticky reguluje rychlost v případě potřeby.

Rychlost automobilu je snižována brzděním nebo ovládáním přívodu paliva přes řídící jednotku motoru, v závislosti na dění před automobilem. V případě, že se již před automobilem žádné jiné vozidlo nenachází, adaptivní tempomat automaticky zrychlí na původní (nastavenou) rychlost.

ACC funguje pomocí mikrovlnného nebo laserového radaru, na jehož základě systém vyhodnocuje blížící se překážky (pomaleji jedoucí vozidla) a je schopen automaticky a bez zásahu řidiče snížit rychlost automobilu.

Schematic of in-vehicle system Intelligent Cruise Control. Red car automatically' follows blue car

ACC programy pro udržování odstupu

Kromě toho si může řidič zvolit ze čtyř programů pro udržování odstupu. V programu sport udržuje ACC jen malý odstup od vpředu jedoucího vozidla a v okamžiku, kdy se cesta uvolní, dynamicky zrychlí na nastavenou rychlost.

Další programy umožňují plynulou jízdu v kolonách, po okreskách či dokonce jízdu s přívěsem. V případě, že ACC vyhodnotí, že se automobil přibližuje k překážce až příliš rychle, systém upozorní řidiče, připraví brzdový systém na prudké brzdění a automaticky začne snižovat rychlost.

Systém ACC nemusí vždy fungovat

I při zapnutém adaptivním tempomatu musí řidič automobilu sledovat dění na silnici. ACC totiž nereaguje na stojící překážky, protijedoucí vozidla a nemusí rozpoznat ani motocykly či vozidla jedoucí velmi nízkou rychlostí.

Adaptivní tempomat také nelze používat během špatného počasí, na kluzké zledovatělé či zasněžené vozovce, ale i na úsecích s velkým počtem zatáček.

Krátká ukázka jak adaptivní tempomat funguje: