AUTORIDE

PowerPulse: Technologie, která pomáhá eliminovat turbolag

Power pulse
Pod kapotou
Publikováno Článek přeložený s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

PowerPulse je technologie pomáhající eliminovat pomalý nástup výkonu, který je pro turbodmychadlem přeplňované motory typický.

Ano, pomalý nástup výkonu, takzvaný turbolag, je problém mnoha přeplňovaných motorů. O co vlastně jde a co je to turbolag?

Obsah

Co je turbolag?

Turbolag je čas mezi okamžikem, kdy stlačíš plynový pedál a okamžikem, kdy pocítíš zátah turbodmychadlem přeplňovaného motoru. Je to čas, který potřebuje výfukový systém a turbodmychadlo k tomu, aby se vytvořil požadovaný impuls, který navýší výkon.

Důvod je jednoduchý - turbodmychadlo je poháněno výfukovými plyny a dokud se motor nedostane do otáček, nemá být čím poháněno. Kompresory tento problém nemají, protože jsou poháněny přímo motorem a odezva na plyn je tedy okamžitá.

Řešení, jak bojovat s turbolagem je několik, ale Volvo na to šlo po svém a tak vyvinulo technologii PowerPulse. Technologie PowerPulse byla poprvé představena v roce 2015 v automobilu Volvo S90 a XC90 s nejsilnějším dieselovým motorem o objemu 2.0 a výkonu 173 kW.

Jak funguje technologie PowerPulse?

Motor využívající technologii PowerPulse je vybaven elektricky poháněným kompresorem, který v případě, že není potřebný plný výkon motoru, naplňuje dvoulitrovou tlakovou nádržku stlačeným vzduchem ze sání. Tato tlaková nádržka skladuje vzduch pod tlakem 12 barů a v případě potřeby vypustí shromážděný stlačený vzduch do výfukové části před turbodmychadlo.

Zásoba vzduchu sice postačí jen na desetinu vteřiny, ale je to dostatek času na to, aby se mohlo turbodmychadlo roztočit rychleji a zásobovat tak motor větším množstvím vzduchu. Motor se tedy nakopne a tak už není třeba dodávat vzduch ze zásobníku před turbodmychadlo, protože tuto práci přeberou vznikající výfukové plyny.

Limity technologie PowerPulse

Technologie PowerPulse však funguje jen do rychlosti 30 km/h, takže je prakticky aktivní jen při rozjezdu, kdy je zpoždění reakce na plyn nejvýraznější. Výsledkem použití této technologie je lepší reakce na přidání plynu a eliminace turbolagu.

Prohlédni si krátkou videoukázku jak funguje technologie PowerPulse: