AUTORIDE | Web o autech od autíčkářů

PowerPulse: Technologie, která pomáhá eliminovat turbolag

Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

PowerPulse je technologie pomáhající eliminovat pomalý nástup výkonu, který je pro turbodmychadlem přeplňované motory typický.

Ano, pomalý nástup výkonu, takzvaný turbolag, je problém mnoha přeplňovaných motorů. O co vlastně jde a co je to turbolag?

Obsah

Co je turbolag?

Turbolag je čas mezi okamžikem, kdy stlačíš plynový pedál a okamžikem, kdy pocítíš zátah turbodmychadlem přeplňovaného motoru. Je to čas, který potřebuje výfukový systém a turbodmychadlo k tomu, aby se vytvořil požadovaný impuls, který navýší výkon.

Turbolag: O co jde a jak jej eliminovat?

Souvisejíci článek - Turbolag: O co jde a jak jej eliminovat?

Důvod je jednoduchý - turbodmychadlo je poháněno výfukovými plyny a dokud se motor nedostane do otáček, nemá být čím poháněno. Kompresory tento problém nemají, protože jsou poháněny přímo motorem a odezva na plyn je tedy okamžitá.

Řešení, jak bojovat s turbolagem je několik, ale Volvo na to šlo po svém a tak vyvinulo technologii PowerPulse. Technologie PowerPulse byla poprvé představena v roce 2015 v automobilu Volvo S90 a XC90 s nejsilnějším dieselovým motorem o objemu 2.0 a výkonu 173 kW.

Jak funguje technologie PowerPulse?

Motor využívající technologii PowerPulse je vybaven elektricky poháněným kompresorem, který v případě, že není potřebný plný výkon motoru, naplňuje dvoulitrovou tlakovou nádržku stlačeným vzduchem ze sání. Tato tlaková nádržka skladuje vzduch pod tlakem 12 barů a v případě potřeby vypustí shromážděný stlačený vzduch do výfukové části před turbodmychadlo.

Turbodmychadlo: K čemu slouží, jaké má výhody a co je to turbolag?

Souvisejíci článek - Turbodmychadlo: K čemu slouží, jaké má výhody a co je to turbolag?

Zásoba vzduchu sice postačí jen na desetinu vteřiny, ale je to dostatek času na to, aby se mohlo turbodmychadlo roztočit rychleji a zásobovat tak motor větším množstvím vzduchu. Motor se tedy nakopne a tak už není třeba dodávat vzduch ze zásobníku před turbodmychadlo, protože tuto práci přeberou vznikající výfukové plyny.

Limity technologie PowerPulse

Technologie PowerPulse však funguje jen do rychlosti 30 km/h, takže je prakticky aktivní jen při rozjezdu, kdy je zpoždění reakce na plyn nejvýraznější. Výsledkem použití této technologie je lepší reakce na přidání plynu a eliminace turbolagu.

Prohlédni si krátkou videoukázku jak funguje technologie PowerPulse: