Přeplňovaný a nepřeplňovaný motor. Který je lepší a jaké jsou klady a zápory?

Jaguar diesel engine shot at the 2006 London Motor Show
Pod kapotou
Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Přeplňovaný a nepřeplňovaný motor zná každý autíčkář. Občas se však autíčkáři neshodnou a vedou diskusi o tom, který z těchto motorů je lepší.

V tomto článku si ve zkratce posvítíme na funkci, ale také výhody a neýhody, které má přeplňovaný a nepřeplňovaný motor.

Obsah

Nepřeplňovaný motor - "Atmosféra"

Mustang on a drag racing

Atmosférický motor funguje tak, že při pohybu pístu směrem dolů otevře sací ventily, které umožní pístu nasát potřebné množství vzduchu do své spalovací komory.

Atmosférický motor pracuje za stejného atmosférického tlaku jako v místě, kde se právě nachází, což znamená, že při sání do válce nasaje tolik vzduchu, jak velký má svůj obsah v cm3. Jinými slovy, válec o objemu 500 cm3 nasaje jen takový objem vzduchu, který následně smísí s palivem, jak velký je jeho objem.

Ve skutečnosti se však do válce nikdy nedostane přesně 500 cm3 vzduchu, ale o něco méně, protože část prostoru zaplní palivo, výfukové plyny z předešlého cyklu, ale a zapomínat nesmíme ani na čerpací ztráty.

Výhody:

  • Technická jednoduchost - tento motor se skládá z menšího počtu součástek, které by se případně mohly pokazit.

  • Levnější údržba - levnější náhradní díly jako například svíčky, olej, filtry.

Nevýhody:

  • Vyšší spotřeba

  • Nižší výkon - při zachování stejného zdvihového objemu dosahuje atmosférický motor nižšího výkonu než přeplňovaný motor.

Přeplňovaný motor

Turbocharger

Přeplňovaný motor dokáže zvýšit tlak nasávaného vzduchu, který směřuje do motoru a tím zvýšit jeho objemovou účinnost. Větší množství vzduchu umožnuje zapálit i větší množství paliva, tím pádem je výkon motoru vyšší. Motor lze přeplňovat dvěma způsoby, a to buď turbem nebo kompresorem.

Kompresory se využívají v mnohem menším množství, protože jsou poháněny motorem, což způsobí, že určité množství výkonu je využito pouze na jeho pohon, což má za následek i vyšší spotřebu paliva.

Turbodmychadlo pohání energie z výfukových plynů a tak zbytečně nezatěžuje motor a nezvyšuje spotřebu paliva. Motor s turbem má ovšem složitější sací a výfukový systém, což znamená i jeho vyšší cenu.

Výhody:

  • Nižší spotřeba paliva

  • Vyšší výkon - při zachování stejného zdvihového objemu dosahuje přeplňovaný motor vyššího výkonu než atmosférický.

Nevýhody:

  • Vyšší cena - Protože přeplňovaný motor je konstrukčně složitější a obsahuje mnohem větší množství součástek než nepřeplňovaný motor, odráží se to i na jeho ceně.

  • Nákladnější údržba

Závěr

Je jen na tobě jaký typ motoru si zvolíš, měl bys však zvážit zejména to, jak a kde budeš na svém autíčku jezdit.