Nissan GT-R: Proč se mu přezdívá Godzilla?

Nissan GT-R
Zajímavosti
Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

Nissan GT-R je vysoce výkonný sportovní vůz vyráběný japonskou automobilkou Nissan. Toto auto, poprvé představené v roce 2007, si rychle získalo srdce mnoha autíčkářů a stalo se zároveň symbolem inženýrských schopností Nissanu.

GT-R se často pojí s přezdívkou „Godzilla“ kvůli svému japonskému původu a dominantnímu výkonu.

Obsah

Historie Nissanu GT-R ve zkratce

Původ GT-R se datuje zpět ke Skyline GT-R, výkonnostní variantě sedanu Nissan Skyline, která byla představena v roce 1969. V průběhu let si Skyline GT-R mezi autíčkáři získal velkou popularitu, zejména díky svému úspěchu v motoristickém sportu.

Nissan GT-R

V roce 2007 se Nissan rozhodl oddělit GT-R od modelů Skyline a vytvořit samostatný model. Nový Nissan GT-R (R35) byl vyvinut jako globální výkonná vlajková loď značky.

Design a výkon

GT-R se vyznačuje výrazným designem s nízko položenou aerodynamickou karoserií, která poskytuje vynikající stabilitu a přilnavost. Auto pohání ručně vyráběný, dvěma turbodmychadly (twin-turbo) přeplňovaný vidlicový šestiválec (V6) o objemu 3.8 litru. Tento motor se v průběhu let dočkal různých variací.

Nissan GT-R

Motor je spárován se sofistikovaným systémem pohonu všech kol (AWD), který poskytuje pozoruhodnou trakci a ovladatelnost. Díky pokročilé technologii si GT-R vysloužilo pověst, že dokáže konkurovat dražším supersportům na silnici i na závodní dráze.

Modely a jejich vylepšení

Od svého uvedení prošel Nissan GT-R několika vylepšeními a speciálními edicemi, aby byl vůz konkurenceschopný v neustále se vyvíjejícím světě vysokovýkonných vozů. Některé z variací modelů GT-R zahrnují:

  • GT-R Premium: Základní model má dobře vybavený interiér a řadu standardních prvků.
  • GT-R NISMO: Vysoce výkonná varianta se zvýšeným výkonem, agresivnější aerodynamikou a odpružením zaměřeným na trať.
  • GT-R50 značky Italdesign: Limitovaná edice spolupráce mezi Nissanem a italskou designérskou firmou Italdesign, vyznačující se jedinečným stylem a zvýšeným výkonem.

GT-R obdrželo během své výroby různá vylepšení, včetně vylepšení motoru, zavěšení kol, převodovky a nových designových prvků exteriéru a interiéru. Tato neustálá vylepšení pomohla GT-R udržet si status špičkového sportovního auta.

Motorsport a rekordy

Nissan GT-R má bohatou historii v motoristickém sportu s mnoha vítězstvími a rekordy. Jeho úspěch lze připsat výjimečnému výkonu a spolehlivosti auta na trati. V průběhu let se GT-R podílel na různých formách motoristického sportu, včetně vytrvalostních závodů, mistrovství cestovních vozů a akcí s časovým útokem.

Nissan GT-R

Dosáhl i několika vítězství na prestižním 24hodinovém závodě na Nürburgringu a vytvořil několik rekordů na Nürburgring Nordschleife, čímž ještě více upevnil své postavení vysoce výkonného sportovního vozu.

Celosvětový vliv a oblíbenost

Nissan GT-R se těší celosvětové oblíbenosti díky svému výkonu, stylu a kulturnímu vlivu. Objevil se v různých formách médií včetně filmů, televizních pořadů a videoher, což ještě pomohlo jeho popularitě.

GT-R inspirovalo i jiné výrobce automobilů k vytváření vlastních vysoce výkonných sportovních vozů s přitažlivými křivkami, čímž přispěly k růstu a konkurenceschopnosti segmentu. Jeho globální dosah učinil z GT-R kulturní ikonu, která přesahuje národní hranice a rezonuje u automobilových nadšenců po celém světě.

Vliv GT-R na Nissan

Úspěch Nissanu GT-R výrazně ovlivnil celkovou image a pověst značky. Vůz sloužil Nissanu jako "haló" model, který demonstruje inženýrské schopnosti společnosti a odhodlání k výkonu. Úspěch GT-R pomohl pozvednout i další vozy značky orientované na výkon, jako je Nissan 370Z a připravovaný model Z.

Nissan GT-R

Nabídkou řady výkonných vozů v různých cenových relacích Nissan oslovil široké spektrum automobilových nadšenců, čímž si ještě více upevnil svoji pozici předního výrobce automobilů ve výkonnostním segmentu.

Komunita GT-R

Nissan GT-R podpořil vášnivou a oddanou komunitu majitelů a fanoušků. Tuto komunitu lze nalézt online i offline, s mnoha fóry, skupinami sociálních médií a kluby věnovanými autu.

Nissan GT-R

Majitelé GT-R, zejména v zemích s větší komunitou, se často účastní různých akcí, autosalonů a setkání, což jim umožňuje navzájem si vyměňovat své zkušenosti a poznatky. Společnou vášeň tak přispěla k trvalé popularitě GT-R a jeho pokračujícímu úspěchu jako vysoce výkonného sportovního auta.

Původ přezdívky "Godzilla"

Nissan GT-R

Přezdívku Nissanu GT-R „Godzilla“ lze datovat až k australskému motoristickému tisku koncem 80. a začátkem 90. let 20. století. Přezdívka byla udělena jako uznání za dominantní výkon auta v australském šampionátu cestovních aut, kde R32 Skyline GT-R vyhrál 29 z 29 závodů, do kterých se zapojil v letech 1991 až 1992.

Toto označení vzdává hold slavnému japonskému monstru Godzille a pro GT-R znamená status hrůzostrašné a silné bestie v automobilovém světě.

Ručně vyráběné motory

Každý motor Nissan GT-R je vyroben ručně mistrem „Takumi“ ve specializovaném prostředí čistých prostor v závodě Nissan v Yokohamě v Japonsku. Tito vysoce kvalifikovaní technici zajišťují, že každý motor splňuje náročné standardy pro výjimečný výkon GT-R.

Na každém motoru je připevněna malá plaketa s Takumiho podpisem, což znamená péči a odbornost, která byla při jeho tvorbě zapotřebí.

Popkultura

Nissan GT-R se objevil v mnoha populárních médiích, zejména ve filmu Fast and Furious. Ikonický stav auta a výkonové schopnosti z něj učinily oblíbeného mezi filmaři a diváky.

Kromě toho se GT-R objevilo v mnoha videohrách, jako jsou řady Gran Turismo a Forza Motorsport, čímž se dále zvyšuje jeho popularita a dosah mezi automobilovými nadšenci.

Nissan GT-R

Modely z limitované edice

Nissan v průběhu let vydal několik limitovaných edic modelů GT-R, aby si připomněl různé milníky a spolupráci. Jedním z takových příkladů je 50th Anniversary Edition 2020 Nissan GT-R, která slavila 50. výročí GT-R a nabízela jedinečné možnosti lakování, odznaků a obložení interiéru.

Další pozoruhodnou limitovanou edicí je GT-R SpecV, která nabízí zvýšený výkon, snížení hmotnosti a exkluzivní komponenty pro zážitek z jízdy více zaměřený na trať.

Využití v policii

V některých zemích byl Nissan GT-R využíván jako policejní vůz díky svým vysoce výkonným schopnostem a zastrašující přítomnosti. V Japonsku přidalo policejní oddělení prefektury Tochigi do své flotily GT-R pro dálniční hlídky a pronásledování.

Podobně i policejní síly v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech využívají GT-R jako součást své sestavy vysokovýkonných policejních vozidel.

Závěr

Nissan GT-R se díky designu, výkonu a různým úspěchům stal nezpochybnitelnou legendou v segmentu vysoce výkonných sportovních vozů a je oblíbený mezi autíčkáři na celém světě. Toto auto se svými kořeny ve Skyline GT-R pokračuje v hrdé tradici vysokovýkonných japonských vozů, které upoutali fanoušky po celém světě.