Označení dieselových motorů: TDI, HDi, JTD, znáš všechny?

Diesel engine
Pod kapotou
Publikováno
Článek přeložen s pomocí AI z originálu (zdroj: autoride.sk)

V automobilovém světě se setkáváme s nesčetným množstvím zkratek, mezi něž patří i označení dieselových motorů. Některá označení dieselových motorů jsou si velmi podobná, a tak není divu tomu, že se v nich mnoho lidí nevyzná.

Právě z tohoto důvodu jsme se však rozhodli, že pro tebe připravíme tento přehledný seznam, ve kterém si vypíšeme všechna známá označení dieselových motorů a posvítíme i na jejich význam.

Obsah

CDi

CDi - (Common-rail diesel injection) označuje vznětové motory s přímým vstřikováním paliva. Tyto motory jsou vybaveny systémem Common-rail (společné palivové potrubí pro všechny válce). CDi motory používají automobilky Mercedes a Chrysler.

CDTi

CDTi - (Common-rail diesel turbo injection) označuje přeplňované naftové motory s přímým vstřikováním paliva. Jsou vybaveny systémem Common-rail (společné palivové potrubí pro všechny válce) a využívá je značka Opel.

CRD

CRD - (Common rail diesel) označuje vznětové motory s přímým vstřikováním paliva. Motory s takovým označením používají americké automobilky Chrysler, Dodge a Jeep.

CRDi

CRDi - (Common rail diesel injection) označuje vznětové motory s přímým vstřikováním paliva. Rozdíl oproti CRD je pouze ten, že toto označení používají korejské automobilky jako Hyundai či Kia, ale například i japonská Mitsubishi.

DCi

DCi - (Diesel Common-rail injection) označuje vznětové motory s technologií Common-rail a tedy s přímým vstřikováním paliva a společným palivovým potrubím. Toto označení je používáno značkami Renault a Nissan.

DDiS

DDiS - (Direct Diesel injection System) označuje přeplňovaný vznětový motor se systémem Common rail značky Suzuki.

DiDT

DiDT - (Direct injection Turbo Diesel) označuje přeplňovaný vznětový motor se systémem Common rail.

DTI

DTI - (Direct Turbo Injection) označuje přeplňovaný vznětový motor s přímým vstřikováním.

HDi

HDi - (High-pressure direct injection) označuje motor s vysokotlakým přímým vstřikováním. Tyto motory mohou mít ve výbavě funkci OverBoost (po sešlápnutí pedálu krátkodobě zvýší výkon).

HDi motory jsou vybaveny turbodmychadlem a vyrábí je koncern PSA, přičemž využívají technologii Common Rail. Jsou specifické dobrou kultivovaností chodu.

JTD

JTD - (Jet Turbo Diesel) označuje přeplňovaný vznětový motor se systémem Common rail, který používají automobilky Fiat, Alfa Romeo a Lancia. První generace Common-rail vznětových motorů od Fiatu pod označením JTD byla známa také pod iniciálami uniJet Turbo Diesel.

JTDM

JTDM – jinými slovy také Jet Turbo Diesel Modified (Multijet), je označení pro motory s technologií Common-rail a tedy přímým vstřikováním paliva.

S tímto systémem přišel jako první v roce 1997 Fiat u motorů Alfa Romeo, přičemž jej následoval Mercedes-Benz. Multijet používají ve velkém Fiat, Alfa Romeo, Lancia, ale také Chrysler, Jeep či Maseratti.

MZ-CD

MZ-CD - (Mazda – Common rail Diesel) označuje přeplňovaný vznětový motor Mazda se systémem Common rail.

SDI

SDI - (Suction diesel injection) označuje vznětové motory s atmosférickým plněním a přímým vstřikováním paliva vyráběné koncernem Volkswagen. Jelikož tyto motory nejsou přeplňovány, poskytují nižší výkon ve srovnání s přeplňovanými motory stejného objemu.

SDI motory byly vyráběny jako řadové čtyřválce nebo také pětiválce a vzhledem k tomu, že jsou konstrukčně jednodušší než přeplňované motory, jsou i spolehlivější, přičemž spotřeba zůstává nezměněna.

TDI

TDI - (Turbocharged direct injection) označuje přeplňované vznětové motory s přímým vstřikováním, které vyrábí koncern Volkswagen. V mnoha zemích je zkratka TDI zaregistrována jako obchodní značka Volkswagen koncernu a tyto motory jsou rozšířeny především v Evropě.

TDI-PD

TDI-PD - (TDI – Pumpe Düse) označuje přeplňovaný vznětový motor s přímým vstřikováním s jednotkou čerpadlo-tryska.

TDDi

TDDi - (Turbo diesel direct injection) označují vznětové motory s přímým vstřikováním paliva. Toto označení používá značka Ford. Novější generace vznětových motorů (TDCi) má ve srovnání s TDDi kultivovanější a méně hlučný chod.

TDCi

TDCi - (Turbo diesel common-rail injection) označuje vznětové motory s přímým vstřikováním paliva se systémem Common-rail. Tyto motory jsou novější generací TDDi motorů a používá je automobilka Ford.

Závěr

Věříme, že po tomto článku ti už označení dieselových motorů nebudou činit žádný problém. Pokud jsi však v tomto seznamu nenašel některá označení motorů, neváhej a napiš nám to do komentáře.